05 Май 2024неделя05:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Според Божидар Лукарски

Клоновете на гръцките банки у нас били под контрол

В МС се коментирало, че министрите не трябва да създават паника заради гръцката криза

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 67

На този етап няма трусове в банковата ни система, гръцките банки са контролирани да не изнасят натам парични ресурси, заяви вчера министърът на икономиката Божидар Лукарски на пресконференция след среща с търговско-икономическите съветници в търговските представителства на България в чужбина. Запитан какви ще бъдат последствията за страната ни, ако Гърция излезе от еврозоната, Божидар Лукарски отвърна, че ще говори за това, когато Гърция излезе от еврозоната. "Това, което се коментира в Министерския съвет, е да не създаваме паника и да рисуваме различни сценарии какво ще се случи. В момента драмата е в развитие", каза той по отношение на случващото се в Гърция.
Към този момент реално няма отчетени загуби от гръцката криза, които да предизвикат драматизъм, каза Лукарски. "Кризата в Гърция не е завършила, какво ще се случи там ще се реши в неделя. Има плюсове и минуси от това, което се случва в Гърция. Не трябва пасивите или активите да надделяват в ситуацията", каза Лукарски. Според него стабилността на еврозоната е важна за целия ЕС, а и Гърция е наш съсед.
В отговор на въпрос как влияе ситуацията върху търговския ни стокообмен и отношения с Гърция Лукарски каза, че има заявен интерес от гръцки фирми, които да пренесат своята дейност в България, но това е нещо, което предстои. В момента драмата е в развитие, изчакайте да преминем поне към второ действие, каза министърът. Той дори увери, че България има сериозен стокообмен към Гърция, основно на хранителни продукти като зърно, както и електричество. Лукарски е на мнение, че те ще продължат да се изнасят въпреки кризата.
Това, което се случва в Гърция, допринася за това България да е давана за пример като държава, която следва финансова дисциплина, смята Лукарски и подчерта, че има най-различни сценарии за Гърция и България се подготвяла за всеки един от тях.
С 12,9 процента е нараснал износът на България през първото тримесечие на тази година спрямо 2014 г., като ръстът е основно при износа към трети страни, съобщи Лукарски. През първото тримесечие на годината има и 3,5 пъти повишаване на инвестициите у нас спрямо същия период на миналата година, каза Лукарски. Той заяви, че се надява до края на годината да се постигне още по-сериозен ръст и износът на малки и средни предприятия, включително и към държави извън ЕС, да се увеличи.
Традиционно износът ни е към Холандия, Гърция, Германия, Русия, новост е ръстът на българския износ към трети страни - САЩ, Близкия изток и Далечния Изток - Индия, Китай, както и страните от Средна Азия - развиващите се икономики на бившите съветски републики, коментира Лукарски.
Министърът съобщи, че е възможно някои търговски представителства да бъдат закрити заради липса на средства, но пък ще бъдат открити други в страни с перспективи за развитие на търговските отношения. Александър Александров от търговското представителство на Виетнам посочи, че се работи за изграждане на преработващ хъб за виетнамски стоки в района на пристанище Варна. Стоян Николов, търговски представител в Пекин, пък посочи, че расте износът към Китай на български селскостопански продукти - зърнени храни, продукти от розово масло, подготвя се и проект за износ към Китай на кисело мляко.

БНБ засилила проверките на банките


Българската народна банка е засилила проверките, като е поискала да получава информация два пъти дневно за изходящите парични потоци от банките в България. Този засилен мониторинг се налага заради опасността от "заразен ефект" от дълговата и финансова криза в съседна Гърция, съобщи Ройтерс.
България се разглежда като потенциално уязвима, тъй като повече от една пета от банковите активи са собственост на инвеститори от Гърция, а в същото време между двете страни съществуват тесни търговски и икономически връзки, съобщи агенцията. БНБ е отказала да коментара информацията, но подчертава, че са взети всички мерки за защита на българския банков сектор.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ