18 Май 2024събота19:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Борислав Цеков:

Корпоративните медии са новите бухалки на олигарсите

Немислимо е министър-председател, президент или министър да седи пред 3 включени телевизора и да се включва с коментари, анализира Александър Андреев от "Дойче веле"

/ брой: 271

автор:Дума

visibility 459

Корпоративните медии изпълняват ролята на нов тип "бухалки" за олигарсите, коментира вчера председателят на Института за модерна политика Борислав Цеков. Той участва в дискусията "Медии без филтър", излъчвана онлайн от БГНЕС и сайта на "Дойче веле". Медийни експерти, чужди дипломати и общественици обсъдиха състоянието и свободата на медиите в България.
Цеков заяви, че свободното изразяване на журналистите е застрашено не само от политическия контрол, а и от интересите на олигарсите. Според него се говори малко за корпоративните медии и корпоративната цензура. "Този тип медии у нас са много по-перфидна форма на ограничаване на свободата на словото, защото в тях се прави и нормална журналистика, смислени анализи и разследвания, но покрай това те служат и за медийни бухалки в защита на своя корпоративен собственик без оглед на обективност и истина", категоричен бе той.
Типичен пример за медийни бухалки са медиите на Иво Прокопиев, добави Цеков. Като пример за клеветническа кампания той посочи писанията срещу гражданските комитети и еколозите, поискали оставката на екоминистърката, която според тях прикрива екобезобразията на "Каолин" и мината в Челопеч. Според бившия зам.-редактор на "Труд" Никола Кицевски вестникарството в глобален мащаб е в криза и умира, а свободата на словото се носи от новите технологии.
"Немислимо е министър-председател, президент или министър да седи пред 3 включени телевизора у дома си и да вдига телефона ту на единия, ту на другия, ту на третия, да се включва със собствени изяви и коментари. Такъв политик би бил разнищен от критика, но и от подигравки", коментира журналистът от "Дойче веле" Александър Андреев. Той акцентира и върху казуса с цензурирането на интервюто с немския посланик Матиас Хьопфнер. Андреев бе възмутен от некоректността на медията, но подчерта, че е и против подобни интервюта непременно да се авторизират от интервюираните или от техните служби.
 Цензурата в медиите коментира експертът Иво Инджов. Според него новите средства за контрол са премиер да праща есемеси на журналисти и да изразява своето несъгласие с дадено мнение, както и министри да звънят по издания. Това е публична тайна, изтъкна Инджов. Финансирането с държавни средства и пропагандирането на европрограми също оказва влияние върху политиката на медиите. Според Юлияна Методиева от БХК в началото на прехода се е твърдяло, че частните медии ще дадат свободата, а сега се получава, че държавните медии са по-свободните. "Самият журналист, ако има самочувствие, би станал много по-голям като страшилище за самата власт. Тогава щеше да има повече паднали министри. Причината, поради която разследващата журналистика е в това състояние, е, че самите главни редактори не защитават журналистите", добави Методиева.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1118

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1059

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1102

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1120

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1065

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1284

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1225

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1165

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ