Ковачки и Вълка в нова поръчка за боклука на София
Две от топлоцентралите на Христо Ковачки са единствените кандидати да оползотворят остатъците от отпадъците на София, които ще се използват за RDF гориво. Дружество с краен собственик Румен Гайтански-Вълка пък иска да вози горивото от боклук и другите остатъци до дестинациите, посочени от Столична община. Това става ясно от офертите за двете поръчки, които бяха отворени днес, пише Медиапул.
ТЕЦ "Бобов дол" и "Топлофикация Сливен" са иденствените кандидати за изгаряне на остатъците от обработката на столичния боклук. Фирма "Зауба" пък е една от двете, кандидатстващи за извозването.
Откакто работи заводът за преработка на столичните отпадъци, общината плаща за изгарянето на горивото, което се получава след обработката им. До момента основен изпълнител на тази дейност са циментовите заводи "Холсим", "Девня цимент" и "Златна Панега цимент". Те използват горивото от боклук за целите на производството си. Към момента общината би трябвало все още да има договори за изгаряне с "Холсим" и "Девня цимент". Този със "Златна Панега" е приключен, показва справка в регистъра на обществените поръчки.
Новата процедура, обявена през лятото на тази година, е с обща прогнозна стойност от 36.45 млн. лева. Договорите с победителите ще са за три години с възможност за удължаване с още две, а определената от местната власт сума е за всички 5 години. Поръчката беше разделена на 5 позиции според максималното количество гориво, което трябва да се изгаря на година.
Централите, свързани с Христо Ковачки, кандидатстват за изгарянето на до 70 000 тона гориво от боклуци годишно.
Разрешителното за изгаряне на RDF на ТЕЦ "Бобов дол" е от 2018 г. и е за изгаряне на 26 280 тона гориво от боклуци годишно и съхраняване на 35 040 тона годишно.
Разрешението на "Топлофикация Сливен", за изгаряне на RDF е от 2018 г., но тогава посочените количества са 8064 тона на година за съхранение. През май тази година - месеци преди обявяването на поръчката на Столичната община, количеството е увеличено на близо 19 500 тона.
Припомняме, че изгарянето на отпадъците в тези централи предизвика протести, съмнения за незаконни действия и умишлено неглижиране на проблемите от властите през последните месеци. След множество сигнали, че в централите се горят непозволени отпадъци, беше направена спешна проверка на прокуратурата и се стигна до временно спиране на работата на няколко ТЕЦ-а, свързани с Ковачки, сред които и ТЕЦ "Бобов дол".