17 Май 2024петък07:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кой ще спечели европейските избори?

/ брой: 36

автор:Георги Готев

visibility 4159

Благодаря на тези, които ме поощриха за серията автобиографични "Благодарности", които живот и здраве ще подновя след европейските избори. И предварително се извинявам на всички, които очакват да чуят прогноза кой ще спечели тези избори у нас. По-важно е кой ще ги спечели в ЕС.
За първи път от 1999 г. европейското политическо семейство на социалистите и социалдемократите има шанс да бъде победител. От 1999 г. Европейската народна партия е печелила всичките четири избори, постоянно увеличавайки преднината си.
Трудно е да се предвиди резултатът на европейските избори. Всяка отделна страна е по своему непредвидима. В ЕС има шест големи държави: Германия, Франция, Великобритания, Италия, Испания и Полша. Засега може да се каже, че лейбъристите във Великобритания изглежда ще бъдат първа сила, но за другите пет страни прогнозата или е в полза на ЕНП, или е трудна.
За съжаление, спечелването на президентските избори във Франция от Франсоа Оланд не отприщи лява вълна. Четири месеца по-късно в Германия коалицията на Меркел ХДС-ХСС спечели най-добрия си резултат след 1990 г. - близо 42% от гласовете и почти 50% от местата в парламента. Социалдемократите също увеличиха депутатските си кресла, но събраха под 26% от гласовете.
По-лошо, в самата Франция рейтингът на Оланд се доближава до най-ниското ниво на одобрение за френски президент за последните 33 години, за които се извършват сондажи, които могат да бъдат сравнявани. Само 27% от французите го одобряват 20 месеца след изборите. Ако европейските избори са днес, ще ги спечели Националният фронт на Марин льо Пен, следвана от Съюза за народно движение на бившия президент Саркози, а френската соцпартия е едва трета.
В Испания сондажите предричат категорична победа за Народната партия на премиера Мариано Рахой, въпреки че беше забъркан в скандали и макар че неговото правителство въведе драстично затягане на коланите. В Полша левицата едва мърда и не е сигурно дали ще прескочи изборния праг от 5%. В Италия левицата е силна, но последите сондажи й дават 34,8% срещу 35% за десницата.
В четири страни управлява ЕНП - Полша, Унгария, Испания и Португалия, в две - социалистите - Франция и Словакия, всичко останало са коалиции. Социалистите са водещ партньор в коалициите в Италия, Румъния, Хърватия, Люксембург и Дания. В много страни има големи коалиции, което или значи, че левица и десница управляват заедно, както е в Германия, или че управляват много голям брой партии, както е в Белгия, чийто премиер е социалист за първи път от 1954 г. насам.
Но към Европарламента са се устремили и много нетрадиционни, антисистемни, пиратски и антиевропейски партии, каквато е най-голямата политическа сила в Италия - Движението Пет звезди на Бепе Грило, Националният фронт на Марин льо Пен във Франция, Партията на свободата на Герт Уилдерс в Холандия, Сириза на Алекси Ципрас в Гърция, ЮКИП на Найджъл Фараж във Великобритания, както и различни сепаратистки движения - Вламс Беланг на Барт де Уевер в Белгия, Шотландската национална партия на Алекс Салмънд, каталанската Ескера Републикана на Ориол Жункерас, италианската Лега Норд на Умберто Боси и др.
Очаква се тези партии да успеят да вкарат в Европарламента много повече евродепутати, отколкото при предишните избори през 2009 г. В сегашната "Група на свободата и демокрацията", красиви думи, зад които се крият антиевропейските сили, има 35 евродепутати. Шеф на групата е Найджел Фараж, а негов заместник е Слави Бинев. Ако го слушаш, няма по-голям патриот от Бинев, но нито една медия у нас не го е питала защо е приел да бъде заместник на Фараж - най-големия враг на българите и румънците.
В сегашния парламент има и 27 независими депутати, които не са част от нито една политическа група. Там е бившият член на "Атака" Димитър Стоянов, трима от Националния фронт, четирима от Партията на свободата, двама от партията Велика Румъния и др.
Към евроскептиците следва да отнесем и групата на "Европейските консерватори и реформисти", в които влизат не само консерваторите на Дейвид Камерън, но и евроскептици от Чехия, Полша и други стани. Тази група сега наброява 54 члена.
Общо около 120 антиевропейци и евроскептици на бяха проблем досега. Но в бъдещия Европарламент техният брой се очаква да бъде много по-голям.
Досега Европарламентът си вършеше работата, като игнорираше евроскептиците. Този път моята прогноза е, че за първи път проевропейските сили ще трябва да се обединят в коалиция, подобно на правителство, за да могат да работят ефективно. Не знам коя сила ще има най-много евродепутати, но силно се надявам истинският победител на европейските избори да бъде бъдещата проевропейска голяма коалиция от партии.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ