30 Януари 2026петък06:57 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

ЗАСЛУЖИЛ ГЕРОЙ

Красьо Пищова

/ брой: 213

автор:Ина Михайлова

visibility 9758

Имаме Митьо Пищова, а от два дни - и Красьо Пищова. Тъй де! Вицепремиерът публично се зарече, че ще се гръмне "със законно притежавания си пистолет на площада", ако се докаже, че във ВМРО е влязла дори и стотинка от Македония или откъдето и да било в полза на организацията. Тъй, тъй... Ама никак мирно не звучат тез думи. Къде е синята каска, която вицето нахлупи, за да омиротворява коалиционни партньори?
Забрави Каракачанов какви ги мълвеше: "Нещата се променят, колелото се върти и е хубаво ние като българи да си седнем на столчетата (щях да кажа друго нещо!) и да бъдем малко по-кооперативни един към друг." Сега му е времето да обясни за какъв кооперативизъм иде реч. За онзи със "съратника" Валери Симеонов или за друг.
Ама всичките - все патриоти и войводи. Симеонов го бъзика и плюе по него, щеше да го опъва на 100 метра гладко бягане и да го къса, а Каракачанов го брани. Ще речеш, че му е ортак. Че що да не е? Кооперативизъм е туй, да знаете...
Не е като да седнат в механата, да налеят руйно вино и да викнат... Ама и туй чудо сме видели. Министър на отбраната като пръв Бай Ганьо да кани лидер на опозицията на... бира. Пропусна наденицата, но щедро заяви, че е готов да сподели първомайското печено агънце на вицепремиерската си трапеза. Туй кръчмарско амплоа си представете как се вихри пред военната министърка на Германия Урсула фон дер Лайен (майка на седем деца) или пред френската й колежка Флоренс Парли. Е, що не и пред албанската госпожа военен министър Олта Хачка или чешката Карла Шлехтова. Що срам бихме брали! Ама щяхме да си спомним излиянията на Каракачанов: "Хайде да спрем с байганьовските изпълнения, крайно време е да бъдем малко по-отговорни". Да го гледам ли, да го слушам ли... Все тая!
Иначе напорист и с размах. Готов е бойната авиация да прати на празника на ЦСКА, тайно и полека, зад гърба на парламента, да ремонтира Су-25 и... Един Господ знае още какво. А милиарди, милиарди народна пара за модернизация на войската чакат през него да минат. Сакън! Да не сме луди!
Ох, да ви кажа, що не си върти колелото човекът, що не си мечтае за Европа на Жана Д'Арк, а не на Кончита Вурст. Що не си вее байрака и не гърми по сватби и механи, ами министър на отбраната, че и вицепремиер се бара.
Добре го е казал Щастливеца Алеко: "Ама хубава е, пустата му Македония! Имат право македонците, дето милеят толкова за нея. Еле тази солунска митница - на сърцето ми е израснала, ваджията! Ех, че келепир, майка му мечка!... Да ще султанът да ни даде Македония, че да ти се изтърся аз тебе в Солун, ама догдето е нашата партия на власт, че да ти се курдисам аз тебе на митницата... Че да ги пипна аз ония ми ти търговци, две годинки да им обирам каймака - стига ми! Па сетне оттегли се на Охридското езеро, дигни си една вила, па си накриви калпака... Ето, туй се казва патриотизъм. Всичко друго е вятър!... Туй комитети, туй дружества, организация, пропаганда - всичко е бошлаф!"
Е-ех, мнозина са министерствали по нашите ширини, но този с каската и пищова в малкото си джобче ги мушка.

Спасени са всички средства за саниране по ПВУ

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 19

Държавният дълг на България бързо ще нараства

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 19

Кабел по дъното на Черно море ще пренася данни

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 19

Германия предлага "ЕС на две скорости"

автор:Дума

visibility 935

/ брой: 19

Протест за заплати в Северна Македония

автор:Дума

visibility 1061

/ брой: 19

Арести в Гърция след авария с пет жертви

автор:Дума

visibility 884

/ брой: 19

Накратко

автор:Дума

visibility 1468

/ брой: 19

Тъжно е

автор:Александър Симов

visibility 1590

/ брой: 19

Нужни ли са на ЕС търговските сделки с Меркосур и Индия

visibility 756

/ брой: 19

Фашизмът в България, Европа и света е без право на забрава!

автор:Дума

visibility 993

/ брой: 19

Висше образование за украса

автор:Таня Глухчева

visibility 1147

/ брой: 19

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ