12 Юли 2025събота16:17 ч.

Крокодилски сълзи

/ брой: 19

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1817

Евгени ГАВРИЛОВ


Смешен плач се носи през последните дни от парламентарните кулоари, където е разположена опозицията от ГЕРБ-СДС. "Сметката на Рилския манастир за ток за миналия месец е 28 000 лева, а на манастира Кабиле край Ямбол - 6000 лева. Истината е, че манастири и храмове минават на режим на тока", загрижиха се депутатите на Борисов. Този мрак не бива да влиза в молитвените домове, завайкаха се от опозицията.

Освен това, както при Лукановата зима, градове и села пак започнаха да светкат като дискотека. Метрото в София не може да си плати електроенергията, която консумира. Зам.-председателят на транспортната комисия в СОС Зафир Зарков от ГЕРБ-СДС призова държавата да даде 178 млн. лева на столичния градски транспорт "заради увеличените в пъти цени на тока и природния газ, както и спада на пътниците с около 1/3 на годишна база". 

Разбира се, за кризисната ситуация има обективна причина - световната енергийна криза, но ще бъде нелепо ситуацията у нас да се оправдава само с международното положение.

За последните десетина години тогавашните властници, къде от некомпетентност, къде съзнателно, направиха всичко възможно да деформират енергийния пазар. На всичко това именно сега берем плодовете.

Както при повечето неща, либерализацията в енергетиката не стана както трябва. Тя бе пришпорена заради договорености с Брюксел, без да се отчита спецификата на българските условия - тоталната бедност у нас, например. 

Затова по време на преговорите между бъдещите коалиционни партньори за съставяне на сегашното правитество стана ясно, че се обмислят промени в работата на Българската независима енергийна борса. Идеята е там да се сключват дългосрочни договори с потребителите, за да се избегнат резките скокове на цените на тока, на каквито се нагледахме през последните месеци. Освен това ще се търсят начини да бъде ограничен износът на евтина електроенергия, за да не се застрашава енергийният баланс на страната. Явно промените на правилата за търговия с ток са повече от необходими, защото, родена с много мъки, за краткото си съществуване енергийната борса доказа своята неефективност и безполезност. 

Нейната дейност непрекъснато бе съпътствана от подозрения за груби манипулации и външно вмешателство. Те са напълно основателни и логични. Предпоставки, които постепенно доведоха да изкривяване на пазара, съществуваха още при създаването на борсата. Тогава за пореден път се гонеха някакви срокове и ситуацията бе претупана набързо. Пръкна се някакво подобие на борса, което по-скоро изпълнява ролята на гара разпределителна, отколкото да е място за реална търговия на електроенергия.

Според теорията една от основните роли на енергийната борса е да предоставя референтна цена на електрическата енергия, която се калкулира по строго определен алгоритъм и е базирана на търсенето и предлагането. Този основополагащ принцип е залегнал и в целите на Българската независима енергийна борса. Явно той не се спазва. Защо обаче й е лепнат етикета "независима", не е ясно. Може би защото от нея нищо не зависи, а тя лесно се управляваше от доскорошните властници от ГЕРБ, които сега леят крокодилски сълзи.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3645

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2014

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2545

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3304

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2037

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2142

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3307

/ брой: 126

Тупик

visibility 3233

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2732

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3648

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3410

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ