06 Май 2024понеделник11:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Негово Превъзходителство Илгварс Клава:

Липсата на икономически растеж е основният проблем на Европа

Засилване ролята на глобален играч на Европейския съюз е един от приоритетите на латвийското председателсто на ЕС, твърди посланикът на Латвия в България

/ брой: 1

автор:Кристиела Симеонова

visibility 107

Негово Превъзходителство Илгварс Клава е роден на 19 май 1964 г. в Яунпиебалга, Латвия. Завършил е история и философия. Посещава различни курсове и семинари, свързани с отбранителна политика, въоръжени конфликти, антитероризъм. Има следдипломна специализация в историческия факултет на Московския държавен университет. Владее английски, руски и немски. Носител е на орден за заслуги на Федерална република Германия. Бил е първи секретар, отговарящ за военни въпроси и въоръжение в посолството на Латвия в Австрия. След това става ръководител на първи департамент за многостранни връзки към Министерството на външните работи на Латвия. Бил е съветник в делегацията на Латвия в НАТО в продължение на повече от 3 години. След това заема различни ръководни длъжности в МВнР на Латвия. От 2008 г. до 2013 г. е извънреден и пълномощен посланик на Латвия в Германия. Посланик е на Латвия в Полша  и Румъния, със седалище във Варшава, а от 9 декември 2014 г. отговаря и за България.


"Феноменът евроскептицизъм е тясно свързан с политиките на национално ниво"


- На 1 януари Латвия пое шестмесечното ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз. Какво е логото на вашето председателство?
- В основата на логото на нашето председателство е класическото изображение на воденичния камък. Кръгообразният камък е познат в Европа от векове и е богат на асоциации. Някога той е бил значително нововъведение и ускорител на промяната в домакинствата в Европа. Днес остава инструментът, който се свързва с хляба, символ на препитанието и просперитета. А камъкът може да издържи векове и да запази продуктивността си. Кръглата форма предполага единство и цялост - основните идеали и ценности, върху които е построен европейският проект. Динамичното движение на въртящия се камък се свързва с енергията и растежа, с които Европа посреща новите предизвикателства. С Латвия начело на ЕС през първата половина на 2015-а европейците трябва да са сигурни, че ще получат нови перспективи.
- Бихте ли представили основните приоритети на вашето председателство?
- В работната програма на латвийското председателство са залегнали следните основни линии:
*Конкурентоспособност и растеж - нашата цел е повишаване на конкурентоспособността и растежа на Европейския съюз, за да се осигури благоденствието на европейските граждани.
*Използването на европейския потенциал в дигиталната сфера в развитието на ЕС.
*Засилване ролята на Европейския съюз на глобален играч - ще асистираме на върховния представител на ЕС и на Европейската служба за външна дейност за подсилване ролята на ЕС на глобалната сцена, както и за формата на европейските ангажименти към останалия свят по актуални въпроси.
- Евроскептицизмът набира все повече популярност. Какво е мнението ви - кой е най-големият проблем на Европа? Латвийците евроскептици или по-скоро оптимисти са?
- Безспорно евроскептицизмът расте, редица проучвания на общественото мнение го доказват. Вярвам, че този феномен е тясно свързан с политиките на национално ниво и настоящата икономическа ситуация в определени страни. Липсата на силен икономически растеж е основният проблем на Европа - вместо това в много случаи има мудна икономика с бавен ръст или пък никакъв. Трябва да се вдъхне нов живот на икономическото развитие и преди всичко това трябва да се направи на национално ниво.
Латвийците имат склонност към скептични настроения и недоверчивост към много аспекти на политиката. Според мен това е свързано със съветското ни минало. Като резултат от това днес някои политически въпроси се приемат със скептицизъм, включително въпроси, свързани с европейската политика. Например преди Латвия да приеме еврото в началото на миналата година, обществената подкрепа беше много слаба и растеше бавно. Но най-хубавото е, че фактите доказват на скептиците, че са грешили. Например след като бе въведено еврото, най-големите страхове просто не се случиха. Ценовият мониторинг през декември 2014-а показа, че 85% от цените на стоки и услуги не са се покачили. И защото еврото е официалната валута на Латвия настоящата криза в Украйна не повлия по никакъв начин на стабилността на нашата валута. Латвийското общество забрави, че изобщо съществува такава вероятност. Да помислим и за милиардите евро от европейските фондове, инвестирани в подобряването и усъвършенстването на инфраструктурата и земеделието в страната. Всичко това бута страната ни напред, подобрява жизнения ни стандарт, предоставя повече възможности за младите хора и доказва на скептиците, че не са прави.
- Какво очаква Латвия от новата Европейска комисия? Вярвате ли, че представеният от Жан-Клод Юнкер инвестиционен план ще бъде реализиран на практика?
- Очакваме новата Еврокомисия да си свърши добре работата, концентрирайки се повече върху така нужния икономически растеж. Мисля, че екипът е съставен от правилните за тази работа хора.
- Бившият латвийски премиер Валдис Домбровскис сега заема поста на еврокомисар за еврото и социалния диалог. В тази връзка на какво ниво е днес социалният диалог в Европа. Какво да очакваме от работата на г-н Домбровскис?
- Европейският социален диалог се свързва с дискусии, консултации, преговори и съвместни действия, включващи организации, представящи двете страни на индустрията - работодатели и работници. Той се осъществява под две форми - тристранен диалог, включващ държавните власти, и двустранен диалог между европейските работодатели и профсъюзните организации.
Социалният диалог в Европа трябва да осигурява продължителното икономическо развитие и конкурентоспособност на Европа на световния пазар, където европейците трябва да се съревновават с държави и региони като Китай и другите страни от Източна Азия и Латинска Америка.
Вицепрезидентът Домбровскис изрази нуждата от нов импулс за социалния диалог на европейско ниво. Социалният диалог е част и от приоритетите на комисар Мариане Тисен, както и на президента Юнкер. По време на нашето председателство социалният диалог също ще е един от приоритетите ни не само в контекста на по-нататъшно задълбочаване на икономическия и паричен съюз. Очакваме през пролетта комисията да организира конференция на високо равнище за развитието на социалните партньори.
Що се отнася до работата на г-н Домбровскис в Латвия - той се справи отлично през годините на икономическа криза в страната. Доста негативи понесе латвийското общество, за да преодолее кризата, включително намаляване на заплатите и социалните придобивки в публичния сектор. Нищо от това нямаше да е възможно без диалог със социалните партньори, а той бе осъществен от правителството на Валдис Домбровскис.
- Какво е мнението ви за европейската инициатива "Източно партньорство"?
- Трябва да сме горди, че европейските ценности и европейският модел на живот са толкова атрактивни, че привличат много държави. "Източното партньорство" е механизъм за онези страни от Източна Европа, които искат да се асоциират по-близо с Европейския съюз или да се присъединят към него в бъдеще. Поради тези причини високо оценявам инициативата "Източното партньорство".
- Виждате ли скоро изход от кризата в Украйна? Къде е решението?
- Зависи как дефинирате понятието край на кризата, но за съжаление не смятам, че ще има бързо решение. Изглежда доста дълго ще сме в тази ситуация. Решението трябва да се базира на уважение на териториалната цялост на Украйна и правото на украинската нация да определя съдбата на своята държава и посоката й на развитие.
- Говорейки за Украйна, няма как да пропуснем отношенията между Евросъюза и Русия, влошили се вследствие на кризата там. Нареждат ли се те сред приоритетите на вашето председателство?
- Външната политика на ЕС е един от нашите приоритети, следователно и отношенията ЕС-Русия попадат в този фокус.
- На какво ниво е латвийската икономика? А безработицата?
- През 2013 г. латвийският БВП на глава от населението бе 64% от средния за ЕС и латвийската икономика върви умерено напред. През 2012 г. ръстът на БВП беше 4,8 процента, през 2013 г. - 4,2 на сто. За 2014 г. ръстът ще се понижи от 3,5% до 2,9 на сто - заради влиянието на кризата в Украйна и санкциите срещу Русия. Прогнозата за 2015-а е за 2,8 процента. Средната месечна брутна заплата расте. През юли 2014 г. безработицата беше 9,1 процента, днес може би е малко по-висока - около 10,6 процента.
- На какво ниво са двустранните отношения между България и Латвия? Кои са основните сфери на сътрудничество?
- Имаме отлични двустранни отношения, но има още неизползвани възможности - от гледна точка на увеличаването на търговския обмен, на инвестициите, на сътрудничеството в сферата на туризма. Една от основните сфери на сътрудничество между България и Латвия е търговията със селскостопански продукти, както и продукти на металната и химическата индустрия, но търговският обем може да се засили.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1805

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1765

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1592

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1883

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2060

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1682

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1731

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1959

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1718

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1906

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ