02 Май 2024четвъртък16:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Логично

/ брой: 150

автор:Евгени Гаврилов

visibility 561

Кредитната активност ще се забави, прогнозират от Асоциацията на търговските банки. Банките щели да обеднеят откъм приходи от лихви и такси. Да ги ожали човек, като вземе предвид, че за м.г. техните приходи само от такси възлизат на 1,32 млрд. лв., а от лихви - 2,75 млрд. лв. Като цяло печалбата им за 2019 г. е 1,675 млрд. лв. Оказва се, че в България те са по-печеливши от средното равнище за ЕС. Но да оставим статистиката и да се върнем към намаляващата кредитната активност. Тя е непосредствено свързана с икономическата активност, която в  условията на повсеместна криза, породена от пандемията и гьонсуратлъка на управляващите, е логично да намалява. От кредитната и икономическата активност обаче зависи и растежът на брутния вътрешен продукт. Реалният му ръст бе малко над 3% през 2018 г., през м.г. БВП се увеличи с 3,6 на сто. Всички прогнози обаче показват, че през 2020-а растежът отново ще падне до 3%, ако го има изобщо. С подобни темпове може само да поддържаме статуквото - за 13 години членство в ЕС страната ни е успяла да достигне едва до 49 на сто от средната покупателна способност на европейците. 

Случайни явления може да има, но безпричинни - никога. Факторите, които позволяваха страната да отчита някакъв ръст на БВП, макар и недостатъчен, постепенно изчезват. Държавата влиза от скандал в скандал, инвестициите се сринаха, инфраструктурата остава в плачевно състояние, нископлатените, но добри кадри отидоха  да работят в чужбина за много повече пари. България все още не успява да създаде завършен продукт, какъвто щеше да бъде автомобил "Фолксваген", например. 

Големият проблем е, че през последното десетилетие родната икономика се пристрасти към еврофондовете като към дрога. Като свърши ефектът обаче, следва депресия, т.е. растежът пада. Най-катастрофалният резултат е, че икономиката става все по-малко конкурентоспособна, бизнес средата мутира. Логично намалява и всякакъв вид активност на предприемачите.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ