19 Април 2024петък18:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мадрид притиска Вашингтон заради радиоактивно замърсяване

/ брой: 25

автор:Дума

visibility 519

Испанските власти засилват натиска върху Съединените щати във връзка с почистването на замърсено с плутоний село при сблъсък на американски бомбардировач и танкер преди повече от 40 години, съобщава ДПА, като се позовава на публикация в испанския всекидневник "Паис".
През януари 1966 г. американският бомбардировач Б-52 се сблъсква с въздушен танкер по време на презареждане с гориво над село Паломарес в Югоизточна Испания, при което изпуска четири атомни бомби. Две от бомбите бяха намерени непокътнати, една - на земята, а другата - в морето. Но неядрени експлозиви в другите две бомби се взривиха, като замърсиха почвата с токсичен плутоний, част от който остана и до днес в Паломарес. След катастрофата САЩ транспортираха около 1300 кубически метра заразена почва до американски ядрен резерват.
"Историческа аномалия е фактът, че САЩ не са почистили такова място, намиращо се в съюзническа западноевропейска държава", коментира Франсиско Кастехон, представител на природозащитна организация. "Не се знае точно колко плутоний е останал в зоната, защото съдържанието на атомните бомби е военна тайна, казва Кастехон. Според изчисленията количеството му е около килограм, което по думите на Кастехон е много, тъй като плутоният е силно токсичен при вдишване или поглъщане.
Редовните медицински прегледи засега не са доказали повишаване на случаите на рак или други заболявания сред 1500-те жители на селото. "Замърсената земя се използваше за отглеждане на храни, а някои хора дори живееха тук, докато местността не беше отделена с ограда през 2006 г.", посочва активистът. Замърсената територия е около 60 хектара.
Вашингтон не проявява голям ентусиазъм към такива планове, вероятно защото се бои, че може да отприщят лавина от подобни искания от страни, където Съединените щати са провеждали ядрени опити, коментира испанският всекидневник.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 304

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 274

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 296

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ