Ман Юнайтед влетя в Шампионската лига след рекордна дузпа

Джейми Варди стана най-възрастният голмайстор във Висшата лига

/ брой: 142

visibility 233

Манчестър Юнайтед спечели с 2:0 гостуването си на Лестър в последния кръг от сезона на английската Висша лига. Домакините не успяха да изпълнят мисията си, защото трябваше да спечелят срещу здиректния си съперник, за да се класират за Шампионската лига или да завършат наравно, но Челси да загуби от Уулвърхемптън.
Нито един от двата резултата не се получи и така играчите на Брендън Роджърс завършиха на пето място, което им осигури участие в Лига Европа.  "Червените дяволи", които през целия сезон бяха извън топ 4 дори завършиха трети и си осигуриха място в групите на Шампионската лига.
При това те получиха и четиринадесетата си дузпа за сезона - абсолютен рекорд в историята на Премиър лийг.
Юнайтед започнаха по-настоятелно и още във втората минута претендираха за дузпа срещу Антони Марсиал след нарушение на Уес Морган, но беше отсъдена засада на французина. Първият шанс за Лестър пък дойде след четвърт част игра и грешка от страна на Неманя Матич, довела до силен изстрел отдалеч на Вилфред Ндиди, профучал над вратата
Домакините се защитаваха изключително организирано и залагаха на скорост в нападенията си, като именно след контраатака Келеши Ихеначо стреля опасно, Давид де Хеа показа колебание и изпусна топката, а Джейми Варди го връхлетя, но не успя да я довкара в 25-ата минута.
Седем минути след това Бруно Фернандеш прати топката във вратата на "лисиците" след превъзходен прехвърлящ пас на Пол Погба, но съдията отмени попадението му заради засада. Лестър отговори с няколко атаки, , но без гол. Марсиал и Маркъс Рашфорд имаха по един шанс в продължението на първото полувреме, но също не успяха да открият.
Силен дъжд и натиск на домакините дадоха начало на второто полувреме, но без голове на "Кинг Пауър Стейдиъм". Най-близо до попадение бе Варди, който в 60-ата минута улучи гредата с удар с глава след центриране от фаул.
В 69-ата минута Марсиал за втори път в мача бе повален в наказателното поле, а след консултация с ВАР този път съдията реши, че защитникът го е покосил и отсъди дузпа. Фернандеш по изключително хладнокръвен начин прати Каспер Шмайхел в грешния ъгъл за 1:0.
Само след 5 минути резервата Харви Барнс пропусна да изравни, като стреля недостатъчно силно и в обсега на Де Хеа. До края домакините направиха всичко по силите си, но не успяха да стигнат до гол, а дълбоко в добавеното време след глупава грешка на датския си страж, който тръгна да лъже пред пеналта резервата Джеси Лингард, който му отне топката и вкара на празна врата за 2:0.
Малко преди това бившият играч на Юнайтед Джони Еванс бе изгонен за груб фаул срещу Скот Мактоминей.
В крайното класиране шампион е Ливърпул с 99 т., пред Ман Сити 81, Ман Юнайтед и Челси по 66, Лестър 62, Тотнъм 59 и др. Изпадат Борнемут и Уотфорд с по 34 т. и Норич с 21. Астън Вила остана на точка над зоната на изпадащите след 1:1 като гост на Уест Хем.
Нападателят на Лестър Сити Джейми Варди стана най-възрастният футболист, който печели "Златната обувка" за голмайстор на сезона от създаването на Висшата лига през 1992 г. 33-годишният Варди приключи сезон 2019/20 с 23 попадения на сметката си и така изпревари бившия нападател на Челси Дидие Дрогба, който през сезон 2009/10 спечели "Златната обувка" на 32 години.
С по 22 гола второто място в голмайсторската класация разделиха Пиер-Емерик Обамеянг (Арсенал), който вкара толкова и преди година, и Дани Ингс (Саутхемптън). Рахийм Стърлинг (Манчестър Сити) завърши четвърти с 20 гола.
Варди стана едва вторият англичанин от началото на новия век, който печели приза за голмайстор на Висшата лига след Хари Кейн, който заслужи приза през 2016 и 2017 г.