18 Май 2024събота23:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Марс 500" завърши успешно

Уникалният експеримент доказа, че можем да понесем полет, при който комуникацията със Земята и консумативите са ограничени

/ брой: 253

автор:Дума

visibility 33

Уникалният експеримент "Марс 500" - симулация на пилотиран полет до Червената планета, завърши успешно. Запечатаната на 3 юли 2010 г. метална врата на "марсолета" беше отворена и шестимата членове на международния екипаж излязоха "на свобода", съобщиха от Института по медико-биологични проблеми към Руската академия на науките (РАН). Международната експедиция на героите-доброволци беше ръководена от руснака Алексей Ситьов и включваше още двама руснаци - лекаря Сухроб Камолов и космонавта изследовател Александър Смолевски. Бординженер беше французинът Ромен Шершел, а изследователи - италианецът Диего Урбина и китаецът Ван Юе.
"Полетът" до Марс и обратно продължи 520 денонощия. Досега никой космонавт или астронавт, дори онези, които са оставали за дълго на Международната космическа станция, не е прекарвал толкова много време извън "родната планета". Участниците в експеримента с наземно моделиране на полет до Марс имаха различни научни мисии - от това как се оцелява на Червената планета със счупен крак или с тежко заболяване, до живот в условия на голям стрес, при които трябва да се носи голяма отговорност и да се взимат решения на живот и смърт. За да се стимулират негативните последиците върху човешките сили след месеци на микрогравитация по време на пътуването до Марс тримата членове на екипажа спяха на наклонени легла, като главите им бяха надолу.
"Първите хора на Марс" станаха руснакът Александър Смолевски и италианецът Диего Урбина. Излизането им на повърхността на Червената планета продължи около час. За това време марсонавтите трябваше с помощта на магнитометър да намерят източници на положително и отрицателно магнитно поле, да вземат проби от почвата и скалите, да ги поставят в специални контейнери и да ги транспортират до модула за приземяване. В него китаецът Уанг Юе подсигуряваше колегите си и поддържаше с тях постоянна връзка.
При второто излизане китаецът смени италианеца, а третата разходка отново беше проведена от руско-италианския дует. Последното излизане бе посветено на извънредните ситуации.
Без контакт с външния свят и без достъп до естествена светлина, участниците бяха подложени на редовни медицински и психологически изследвания, за да се проверява тяхното състояние по време на престоя им. Една от основните задачи на проекта бе да се определи дали е възможен такъв полет от гледна точка на психологията и физиологията (при допустимо равнище на моделиране) и да се установят определени изисквания към реалния експедиционен комплекс за полети към Марс. "Убедени сме, че човек може безопасно да полети до Марс и да се върне. Експериментът е успешен, защото нито един от участващите не отпадна от началото на експеримента. Те са здрави и запазиха работната си ефективност по време на проекта", обобщи ръководителят на проекта д-р Александър Суворов.
За да разнообразят монотонното си всекиднение, марсонавтите са чели книги за разузнавачи и са гледали анимационни филми за Чебурашка. Сега им предстои програма с медицински изследвания и затова доброволците-герои няма да дават интервюта до 8 ноември. Руската федерална космическа агенция (Роскосмос) планира да осъществи пилотирана мисия до Марс до 20 години.


Полетът включваше три етапа: 240 денонощия - виртуално прелитане от Земята до Марс, 30 - излизане на "марсианската повърхност" и още 240 - за връщане плюс 10 дни адаптация на околоземна орбита. Екипажът трябваше да проведе повече от сто научни експеримента, една трета от които с международно участие. Подготовката за експеримента продължи повече от две години. Повече от шест хиляди доброволци от 30 страни изявиха желание да полетят към Марс.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ