01 Август 2025петък18:14 ч.

Мерят замърсяването на Струма след аварията в Перник

автор:Дума

visibility 1386

Екоминистерството проверява каква е степента на замърсяване на река Струма след скъсването на дига на шламохранилище в ТЕЦ-"Република". Заради наводнението вчера бяха евакуирани част от жителите на пернишкия кв. „Калкас“. Районната прокуратура разследва инцидента.

Водата се е отекла в утайник, откъдето отвеждащи тръби са насочили водата към р. Струма. Реката е засегната, очакват се да излязат пробите на РИОСВ. Доброволци са направили обход до яз. Пчелина. Черната вода е стигнала малко преди Радомир. Няма умряла риба.

 Първоначалните коментари са, че в тази вода единственият примес е пепелта, която остава от изгарянето на въглища, така че не би трябвало да има опасност за здравето на хората.

Кметът на Перник Станислав Владимиров обясни, че когато са пристигнали на място гледката е била ужасяваща. Голямо количество черна вода се е изливала в дерето на кв. "Калкас". По най-бързия начин са сезирани институциите. Създадена е организация за частична евакуация.

Това шламохранилище трябва да бъде по най-бързи начин рекултивирано. То ще бъде затворено. Върви се към бърза рекултивация и Топлофикация-Перник да премине към инвестиции в посока газифициране, каза още кметът.

За момента няма опасност за здравето на хората.

Директорът на ТЕЦ-Перник обясни, че от 2016 година има внесени документи за стартиране на процедура за изграждане на ново депо. От тогава до момента те няма дори дата за получаване на разрешение на строеж.

Две магистрали ще бъдат пуснати тази година

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 141

Искат да ограничат промоциите на храни

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 141

Губим 626 млн. евро от сделката между ЕС и САЩ за митата

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 141

Въвеждат електронен контрол срещу претоварени камиони

автор:Дума

visibility 559

/ брой: 141

Русия ни предупреди с "адекватен отговор"

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 141

12 плажа в Гърция наказани без син флаг

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 141

Турци искат гражданство в карибските страни

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 141

Тръмп е песимист за сделка с Канада

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 141

За качество на живот - чисти градове и села

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 141

Винаги до хората в защита на нуждаещите се

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 141

Модернизация на средата на живот

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ