02 Май 2024четвъртък08:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Мина "Ораново" година след трагедията

Причината за инцидента, отнел човешки жертви, е природно бедствие... "Рудникът убиец продължава да работи", коментира роднина на един от загиналите миньори

/ брой: 161

visibility 34

Ерол ЕМИЛОВ


Измина една година от трагедията в мина "Ораново", при която загинаха петима души. Виновници за случилото все още не са открити, казва кметът на Симитли Апостол Апостолов. По думите му всички експертизи и доклади сочат, че причината за срутването е природно бедствие, а не са принизените мерки за безопасност на труда в галериите. Едната експертиза е на собственика на мината Красимир Михайлов. Резултатът от нея сочи, че бедствието е причинено от непроучен разлом, който се намира над 64-та галерия на мина "Ораново". "Наличие на раздробени кални маси, на достатъчно количество подземни води, висок наклон, по който целият този материал е изтекъл и е запълнил галерията, както и динамичното въздействие при отцепването, са четирите обстоятелства, довели до трагедията." Това пише в доклада на проф. Павел Пенчев, който направи експертизата.
Държавната техническа експертиза излезе със същото заключение. Тя твърди, че станалото е следствие от "трудно прогнозируемо съчетание по място и време на различни минно-геоложки и производствени условия. Нямало е как да бъде предвидено. Съмненията за недостатъчно укрепване на галерията са необосновани."
От години жителите на община Симитли знаят, че галериите и забоите в рудника са неукрепени, а условията на труд ги няма никакви. "Знаем си го това, но рудникът убиец продължава още да работи", споделя Благой Илиев, тъст на Христо Младенов. Близките на останалите загинали коментират, че е престъпление към паметта на момчетата година след трагедията да няма виновни за случилото се. Министрите на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев и на труда и социалната политика Хасан Адемов бяха неотлъчно до миньорите в "Ораново" през цялото време, в което протичаше спасителната акция.
На 16 юли 2013 г. в 9,30 ч. скална маса се свлича и блокира четирима миньори на 300 метра под земята. Новината бързо обикаля града и пред входа на рудника се струпват десетки близки на всички служители в него с надежда да чуят последни новини. За съжаление семействата на четирима от тях чуват най-лошото. Асен Стойнев, Николай Михайлов, Христо Младенов и Иван Лазаров са затрупани под купчините скални отломки.
Започва спасителна операция и няколко часа след инцидента са извадени телата на двама от миньорите. Това са Асен Стойнев и Христо Младенов. В болницата в Благоевград с признаци на интоксикация от метан е откаран техният колега Бойко Ружински - на 29 години.
Последва 18-дневна мъчителна спасителна операция. Десетки служители на рудника даваха всичко от себе си и работеха без почивка, за да намерят своите колеги живи. Трудности по дългата 45 метра галерия имаше - от скални блокове до кал и глина, което усложняваше работата на миньорите. Наложи се дори да бъде изкопана обходна галерия.
На 1 август един от въглекопачите - Асен Грънчаров, получи сърдечен удар и почина в рудника. Неговите близки заведоха дело за обезщетение и Темида им присъди кръвнина в размер на 234 000 лева. Същото направиха и семействата на останалите четирима загинали, но резултат и досега няма.
Надеждата за живота на останалите 18 дни под земята Николай Михайлов и Иван Лазаров угасна на 2 август. Тогава управителят на мината Валери Манов излезе пред медиите и съобщи за трагичната развръзка. Телата им са намерени на 2 метра от дъното на галерията, в която се намирали те по време на инцидента, и са били във фаза на разлагане.
Аутопсията показа, че причината за смъртта на двамата мъже е задушаване. И до този момент близките на петимата не искат нито да чуят, нито да говорят за рудника, който пак работи и не е изключено да вземе нови жертви.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ