02 Май 2024четвъртък02:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мистериозни звуци в облаците може да предвещават торнадо

/ брой: 228

автор:Дума

visibility 753

Има голяма вероятност недоловимите за човешкото ухо звуци в облаците да предвещават торнадо, смятат експерти от университета на Оклахома, САЩ. Тътенът с честота под 20 херца, който предхожда бурите, може един ден да доведе до по-точното прогнозиране на опустошителното явление, пише "Гардиън".

"Три фактора може да определят тези звуци. Трептенето на ядрото на бурята, спад на налягането и латентната топлина", уточни д-р Брайън Елбинг.

За нискочестотния звук, издаван от  страховитите фунии, се знае от десетилетия. Но Елбинг казва, че проблемът е бил в невъзможността да се определи какво издава тътенът, както и неспособността той да бъде изолиран от останалите шумове в торнадото и другите аспекти на времето.

Изследването на шума започнало по-усилено едва напоследък и експертите твърдят, че разбирането на явлението може да е много полезно, особено в хълмистите райони от Тексас до Северна Каролина.

Използвайки система от нискочестотни микрофони, разположени в такава схема, че да не се влияят от други локални метеорологични явления, учените установили, че тътен с честота 1 херц предвещава голямо торнадо, а с честота 10 херца малко.

В Оклахома екипът на доктор Елбинг успял да засече мистериозен звук от 20 километра разстояние и да предскаже формирането на торнадо 8 минути преди да се появи. Поне 4 минути преди фунията да докосне земята, сигналът бил съвсем чист и станало ясно къде ще удари торнадото. Системата от радари, която обичайно се ползва за регистриране на явлението и предупреждение за населението, все още не била реагирала на формиращото се торнадо.

Според ръководителя на изследователската група след прецизиране на метода ще може да се засичат такива смъртоносни бури от много голяма дистанция.

"Ако познаваме акустичния им профил, реалистично бихме могли да ги хващаме от 160 километра", смята д-р Елбинг.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ