Много неясноти около края на извънредното положение
Днешното заседание на парламента, което трябваше да уточни какво се случва и кой взима решенията след края на извънредното положение, поднесе повече неизвестни, отколкото отговори. От БСП и от ДПС засипаха с критики и въпроси управляващите. Според опозицията все още не е избистрена дефиницията как се взима решението за обявяване на извънредна епидемиологична обстановка. Припомняме, че от ГЕРБ промениха първоначалната си идея здравният министър да обявява това положение. Сега то ще се предлага от министъра, но ще минава през правителството . Такова бе и настояването на БСП между първо и второ четене на промените в Закона за здравето, свързани с края на извънредното положение, което е до 13 май.
Социалистите обаче поискаха повече яснота около това какво следва, ако се обяви извънредна епидемиологична обстановка. Във вашия текст е записано, че със заповед министърът на здравеопазването ще може да ограничава определени права на българските граждани, което е противоконституционно, обърна се към мнозинството зам.-председателят на ПГ на БСП Крум Зарков. Той бе категоричен, че „няма как - хем да отмените извънредното положение, хем да го оставите в действие“.
Зарков припомни, че от левицата са предложили Министерският съвет да стане отговорен орган, да подлежи на парламентарен и съдебен контрол, да останат текстове, които парламентарните групи са написали заедно преди 20 дни. Социалистите настояват да се гарантира конституционното място на българския парламент в подобна ситуация. Страната или е в извънредно положение, или не е. Това, което се предлага до момента, е заблуда. Затова няма да го подкрепим, категоричен бе Зарков.
Критериите за противоепидемична обстановка предизвикват притеснения, смятат и от ДПС.
Ще трябва да се присъединим към притесненията на колегите от ляво по отношение на текстовете, които са записани в този член. Моля управляващите да пояснят какво наложи да бъдат формулирани тези критерии и на какво се позовава, когато определя тези критерии, които трябва да докажат наличие на непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите, обяви от трибуната зам.-председателят на НС и депутат от ДПС д-р Нигяр Джафер. Според нея притеснително е, когато са формулирани критерии като заболявания, които протичат по-тежко от очакваното, имат по-висока заболеваемост или смъртност или с необичайни симптоми. „Какво значи необичайни симптоми, колеги?“, попита още д-р Джафер.
Не е ли време, когато се предлагат такива текстове на вниманието на Народното представителство да се позовете и да вземете мнението на експертите. Г-н министър, от миналата година няма национални консултанти по специалности, но създадохте експертни съвети. Припомням има експертен съвет по вирусология, по епидемиология, по инфекциозни болести и клинична имунология, каза тя и отчете, че в тях членуват най-добрите експерти.