03 Май 2024петък11:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МРРБ очаква ръст на БВП с 15% до 2030 г.

Средните загуби на вода да намалеят до 40% се залага в национална програма за развитие

/ брой: 97

автор:Дума

visibility 445

Повишаване на БВП на глава от населението средно с 15% във всички шест района на страната и ръст на икономически активното население в градовете до 2030 г. са част от целите, които залага Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) в Националната програма за развитие на България 2030. Тя е публикувана за обществено обсъждане, но не е ясно кога и на каква база са направени разчетите - преди или след началото на кризата с КОВИД-19. В документа са формулирани четири цели и единадесет подприоритета, които имат за цел превръщането на българските градове и селища в приобщаващи, безопасни, адаптивни места за живеене, съгласно целите за развитие на ООН.

Сред очакваните постижения в областта на градското развитие е намаляване на времето, прекарано в задръствания - от 34 часа средно годишно през 2017 г. до 30 часа през 2030 г. Заложени са и индикатори като намаляване на загубите при доставка на вода до 40%, както и защита на над 4,7 млн. души от наводнения, свлачища и други природни бедствия. В момента средните загуби на вода надхвърлят 60%, а има градове, където над 80% от водата се пилее.

Идеята е големите общини като Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Благоевград и Видин да се развият като  конкурентни на София, разкривайки атрактивни възможности за инвестиции, заетост, образование, отдих, кариера. 

От текстовете на документа става ясно още, че се предвижда продължение на изграждането и реконструкцията на ВиК инфраструктура в съответствие с нормативната база, приоритетно в агломерации с над 10 000 еквивалент жители и там, където е възможно, и в агломерации под 10 000. В документа са разписани и мерки за повишаване на капацитета на общините за справяне при бедствия, пожари и извънредни ситуации.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ