07 Ноември 2025петък22:03 ч.

Даниела Доковска:

МВР не допуска защита при задържане

/ брой: 143

автор:Дума

visibility 253

Органите на МВР не искат и не допускат адвокат при взимането на първоначалната мярка 24-часовото полицейско задържане под стража, заяви председателката на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска по време на дискусия за правната помощ.
Това е много голям проблем, каза тя и посочи, че има инструкция на главния прокурор, според която на задържания трябва да се осигури адвокат до определено по норматив време. "Тази инструкция трябва да бъде широко популяризирана, трябва органите на МВР да се обучават да знаят, че когато работят с хора, работата е подчинена на определени нормативни правила и не може да работят въпреки тях", посочи Доковска.
В България няма първична правна помощ, каза Доковска и обясни, че това е така, защото тя се получава с разрешение от председателя на Националното бюро за правна помощ. Тя изтъкна, че се приемат закони без финансова обосновка и даде пример с последните промени в НПК, с които бе въведена фигурата на резервния защитник. Адвокатката каза, че министър Маргарита Попова обещала резервен защитник да се ползва по изключение за най-много по 3-4 дела годишно.
Само за миналата година обаче са били назначени около 70 резервни защитници, за които нямало предвидени пари. "Резервният защитник" изкриви идеята за правна помощ, защото не се плаща за правна помощ, а за да не се отложи делото, обясни Доковска. Това довело до абсурда да се назначават резервни защитници без необходимост. "Това е безстопанствено отношение към разходите на държавата и парите на данъкоплатците", посочи юристката.


Само 25,2% от гражданите с правен проблем са се обърнали към адвокат относно начините за решаването му. Това показва изследване на "Отворено общество" от февруари. Правото на правна помощ е непознато за преобладаващия брой граждани. На въпрос "Знаете ли, че при определени правни проблеми, ако не може да заплатите сам услугите на адвокат, имате право на правна помощ?" 63% от хората отговарят, че не знаят. Безплатна правна помощ изобщо някога са ползвали само 1,7% от гражданите, тоест 20 души от анкетираните 1175.

ЕС се милитаризира от граждански фондове

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 209

Лекарите в Гърция излязоха на протест

автор:Дума

visibility 678

/ брой: 209

НАТО гласяло диверсия с ядрени реактори

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 209

Просто един ден в България

автор:Дума

visibility 677

/ брой: 209

Извън контрол

автор:Иван Таков

visibility 652

/ брой: 209

Дееволюцията на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 669

/ брой: 209

Цензурата вече не се нуждае от забрана

visibility 620

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ