02 Май 2024четвъртък01:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Над 894 000 пенсионери получиха увеличение

5011 души вземат по-малко от 1 лев, близо 237 хиляди - между 50 и 100 лева

/ брой: 199

автор:Аида Паникян

visibility 1013

Аида ПАНИКЯН


От 1 октомври 2022 г. увеличение получават над 892 000 пенсии и добавки, което засяга над 45 на сто от пенсионерите. Това стана ясно, след като НОИ извърши преизчисляване на пенсиите. През лятото, когато бяха приети промените в закона, се смяташе, че само пенсиите на около 715 000 души ще бъдат увеличени от началото на този месец. И още нещо - става въпрос за преизчисляване само на пенсии от трудова дейност.


При преизчисляването на пенсиите за трудова дейност, считано от 1 октомври 2022 г., най-напред се определя размер на пенсията, относим към годината на отпускането й (т.нар. базов размер), след което той се увеличава за всяка календарна година, следваща годината на отпускането й, с проценти, съгласно установеното в новоприетата преходна разпоредба на КСО. Нормата въвежда изключение за пенсиите, отпуснати с начална дата до 31 декември 2007 г., включително, като за тях се определя размер, относим към 2008 г., който се осъвременява с установените проценти за всяка календарна година след 2007 г.

Най-много са пенсионерите, чийто ръст на дохода (пенсия плюс добавка) е между 50 и 100 лв. - 236 813 души. Следват хората, които получават между 100 и 200 лв. - 224 485 души, а 216 005 пенсионери имат увеличение от 10 до 50 лева. Под 10 лв. увеличение имат 54 356 души. От тях 5011 души ще вземат по-малко от 1 лев над септемврийската си пенсия. С над 200 лв. ръст на месечния доход от пенсия и добавка са 162 590 души, като в този брой са и пенсионери, чиито пари са били ограничени от т.нар. таван. 

От 1 октомври 

максималната пенсия е 3400 лева

Досега тя беше 2000 лева.

Най-много са увеличените пенсии на хората, пенсионирали се преди 2008 г.  

69% от пенсиите (557 830 броя), които са известни като "стари" и са отпуснати преди 2008 г., имат увеличение. По този начин преизчисляването постига в голяма степен основната си цел - да бъде компенсирана разликата между т.нар. стари и нови пенсии.

Последното подобно осъвременяване на пенсиите бе направено през 2008 г. и от години БСП се бореше за подобно преизчисляване, за да бъде постигната поне известна справедливост в пенсионната система. 

Увеличение има и на пенсиите за стаж и възраст, инвалидност поради общо заболяване или трудова злополука и професионална болест, за военна и гражданска инвалидност, както и вдовишки добавки от такъв вид пенсии. 

От НОИ поясниха, че 

на преизчисляване подлежи действителният размер на пенсията

Това означава, че ако той е под минималния размер за съответния вид, дори и след преизчисляването и увеличението му може пак да не надхвърли минималната за страната пенсия, която към момента е 467 лв. Така е станало с пенсиите на над 317 000 души. Т.е. техните индивидуални реални пенсии са били толкова ниски, че и след преизчисляването пак са били по-малко от 467 лв., поради което тези хора също няма да получат увеличение след 1 октомври и ще продължат да вземат минималната пенсия. Този ефект до голяма степен се дължи на по-големия, изпреварващ ръст в последните години на гарантираната минимална пенсия спрямо пенсиите със среден и висок размер, поясняват от НОИ.

От началото на този месец

НОИ преизчисли

* Пенсиите, свързани с трудова дейност (за осигурителен стаж и възраст; за инвалидност поради общо заболяване; за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест), както и пенсиите за военна инвалидност и за гражданска инвалидност, ако размерът им (като по-благоприятен) е определен, като за пенсия за трудова злополука и професионална болест (лични и наследствени), и вдовишки добавки от такъв вид пенсии;

* Пенсиите, свързани с трудова дейност, размерите на които са изчислени въз основа на брутното трудово възнаграждение/осигурителния доход на лицата и имат определен индивидуален коефициент;

* Пенсиите, свързани с трудова дейност, отпуснати с начална дата до 31 декември 2021 г., включително.

От 1 октомври 2022 г. 

НЕ подлежат на преизчисляване

пенсиите за трудова дейност, отпуснати след 31 декември 2021 г. Това са парите на над 1 080 700 души. Няма преизчисляване и за пенсиите, които не са свързани с трудова дейност - социални пенсии за старост, социални пенсии за инвалидност, персонални пенсии и др.


Георги Гьоков:  Постигнахме поне известна справедливост

Това е третото увеличение на пенсиите за последните 12 месеца. Но ръстът им от 1 октомври не цели просто увеличение, а сближаване на т.нар. стари, които получават най-възрастните, с размера на по-новоотпуснатите пенсии. Така поне до голяма степен се постигна справедливост в пенсионната система, за която БСП се бореше поне от 10 години.

Знам, че очакванията са всеки пенсионер да получава повече пари, но това може много трудно да се постигне. Безспорно има разочаровани, защото не са получили увеличение или са получили незначително такова. Но съм категоричен - няма ощетени!

Основа за преизчисляването е индивидуалната пенсия, базирана на осигурителния принос. Да не забравяме, че до 2000 г. изискуемият стаж за пенсия бе около 25 г. и единици бяха хората, които се пенсионираха с повече години трудов стаж. Ще дам пример: жена с 39 г. стаж, пенсионирала се в края на 90-те, преди 1 октомври получаваше 467 лв. - минималната пенсия, тъй като реалната й беше 408 лв. От 1 октомври преизчислената индивидуална пенсия на тази жена става около 480 лв. Увеличението е 13 лева. Има много примери на хора, чиято преизчислена индивидуална пенсия се увеличава, но сумата й пак остава под 467 лв. Тези хора ще продължат да получават минималната пенсия. 

Но няма човек, пенсионирал се преди 2008 г., чиято индивидуална пенсия да не е увеличена.   

Никога не сме твърдели, че от 1 октомври ще се увеличат всички пенсии. По наши изчисления, от този месец трябваше да се повишат парите на над 715 000 пенсионери. Но при подобни преизчисления последната дума има НОИ и сега увеличение получават над 894 000. Това е наша приятна "грешка".

Остава още един проблем, който трябва да бъде решен, въпреки че на три пъти вдигнахме парите на пенсионерите. След 1 октомври индивидуалният коефициент остава различен за пенсиониралите се в различни периоди. На едни е 1,1, на други - 1,2, на трети - 1,35. Борбата ни е да бъде изравнен индивидуалният коефициент и на рано пенсиониралите се, и на сега пенсиониращите се и той да 1,35. Исках това да стане, докато бях министър на труда, но от МФ казаха, че бюджетът няма да понесе такава стъпка и тя може да бъде направена по-късно. Първото, за което ще настоява БСП, е вдигане на индивидуалния коефициент на 1,35 на всеки пенсионер, независимо кога е отпусната пенсията му. Това също ще повиши размера на индивидуалните пенсии, особено на по-старите.

Таблица 1 

източник НОИ

Стойностите на процента за зачетените години осигурителен стаж в зависимост от датата на отпускане на пенсията

Таблица 2 

източник НОИ

За всяка година действителен, календарен осигурителен стаж, положен след 31 декември 2006 г., от придобили право на основната пенсия за осигурителен стаж и възраст, но продължили да работят след датата на придобиване на правото, без да им е отпусната пенсия, а след 1 януари 2018 г. - без да им е отпусната лична пенсия (т.нар. отложено пенсиониране), също се прилага процент, какъвто е участвал във формулата за изчисляване на размера на пенсията при нейното първоначално отпускане.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ