03 Май 2024петък16:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Най-големият въздушен трансфер на пари

Как се пренасят 40 млрд. долара до Ирак

/ брой: 251

автор:Дума

visibility 24

Още от първите дни на войната в Ирак подразделението на Федералния резерв на САЩ в Ню Йорк започва да изпраща милиарди долари реални пари в Багдад, с които да бъде платено за възстановяването на управлението и на основни услуги, писа наскоро CNBC. Някои наричат това най-големия въздушен трансфер на пари в историята на света. Да се открие обаче какво става с парите след това се превръща в една от най-големите финансови мистерии на всички времена.
Парите са били опаковани и товарени на палети в силно охранявана сграда на нюйоркското подразделение на ФЕД в Ийст Ръдърфорд, Ню Джърси, след което са били превозвани с камиони до военновъздушната база Андрюс, близо до Вашингтон. Оттам с военни самолети парите са стигали до международното летище на Багдад.
По някои изчисления нюйоркското подразделение на ФЕД е изпратило около 40 млрд. долара кеш в Ирак в периода 2003-2008 г. Само за първите две години са били изпратени над 281 млн. отделни банкноти с общо тегло 363 тона. Скоро след като парите попадат в хаоса на разкъсвания от войната Багдад, хартиената следа, която показва кой е контролирал парите, започва да избледнява. Оттогава разследващите органи се опитват да разберат какво се е случило с огромните суми пари, изпращани по време на окупацията на Ирак.
Повечето от парите вероятно са използвани по предназначение, но милиарди долари може просто да са били откраднати. Кражбите вероятно варират от сложни схеми с възлагането на договори за реконструкция до нагло присвояване на милиарди долари кеш, докато все още са в опаковките от ФЕД. В началните стадии на транспорта средствата са контролирани от различни обучени служители на американската армия, но в Багдад те винаги са били приемани от един и същи човек. Този човек е отговарял за приемането на парите и организирането на транспорта им до Централната банка на Ирак в центъра на Багдад. Пътуването от летището до банката е било около 10 км по опасен път в територия, често контролирана от бунтовниците.
Човекът, който е посрещал парите в Ирак, е бил натурализиран американец от ливански произход, роден в Саудитска Арабия. Поради съображения за сигурност от CNBC назовават само първото му име - Базел. Той твърди, че е приел около 40 млрд. долара кеш в периода 2003-2008 г. Работата му го прави последния американец, който е видял парите, преди те да изчезнат в трезорите на Централната банка на Ирак. Това вероятно е и единственият човек в историята, който е контролирал пренасянето на 40 млрд. долара във военна зона. Работата му е била високо рискова, като бунтовниците дори обявяват 1 млн. долара награда за главата му, а по-късно иракското правителство издава заповед за арестуването му. Той твърди, че винаги е доставял парите, никога не е губил доставка по пътя и е убеден, че част от парите са откраднати впоследствие, без обаче да назовава виновници, тъй като се страхува за сигурността на семейството си.
Според няколко източници на CNBC в днешно време ФЕД все още изпраща камиони с пари в Багдад. Според източник от Централната банка на Ирак количествата сега са много по-малки в сравнение с първите дни на войната. Опитът на Базел в Ирак му разкрива много възможности за работа по цял свят. След времето прекарано в Ирак, той не се връща в САЩ, а се установява в Дубай като един от водещите експерти в света по транспортирането на пари във военни зони. В момента той преговаря за сключването на договор за транспортирането на милиарди долари в освободената наскоро Либия. Човекът, който е превозил 40 млрд. долара, казва, че все още му се налага да си изкарва прехраната.
Наскоро стана ясно, че 6.6 млрд. долара от изпратените, за които преди време се смяташе, че са изчезнали малко преди създаването на новото иракско правителство през 2004 г., са намерени. В доклад на главния инспектор на САЩ за възстановяването на Ирак Стюърт Боуен се посочват доказателства, че тези 6.6 млрд. долара не са изчезнали, а са отишли по предназначение под контрола на правителството на Ирак.


Разтоварване на палетите с кеш на международното летище в Багдад

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1123

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1053

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ