14 Юли 2025понеделник20:03 ч.

Не е справедливо

/ брой: 22

автор:Мая Йовановска

visibility 270

Възможността за отмяна на точка 2 от чл. 417 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), заявена още миналата година от депутата и зам.-шеф на икономическата комисия в парламента проф. Румен Гечев, явно е накарала банкерите в страната да настръхнат. По такава отмяна още се мисли. За нея отдавна настояват неправителствени правозащитни и потребителски организации, но явно фактът, че по този въпрос законодателят мисли, започва да стряска хората от бранша, в който са най-високите възнаграждения. Ето какво заявява вчера топ банкерът Левон Хампарцумян: "Не трябва да се променя чл. 417, т.2 от ГПК, защото няма нужда да създаваме ситуация на диктатура на длъжниците..."
Казано с думи прости, тази разпоредба позволява на банките да си извадят изпълнителен лист и дори да продадат имота ви. Самият чл. 417, т. 2 приравнява банките по права и привилегии с държавата и с общините по отношение на неизрядните длъжници и чрез него се пристъпва към заповеди за незабавно изпълнение. Идеята е да отпадне тъкмо тази възможност.
Случаите в милата ни родина са безброй. Например при пропуснати вноски банката може предсрочно да ви изиска кредита, да си изкара изпълнителен лист, да продаде имота, който сте заложили, а ако продажбата е на по-ниска цена, оставате длъжник. Разбира се, имате право да съдите банката, но... Въобще има много "но"-та. А банките комай са прекалено сигурни, че ще приберат вземанията си.
Защо, противно на мнението на господин Хармапцумян, тази разпоредба от НПК трябва да бъде отменена? Защото дава на банките големи привилегии, каквито би трябвало да има само държавата. И най-вече, защото е несправедливо само длъжниците да са в ролята винаги на губещи.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ