04 Май 2024събота10:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нееднозначният 14 февруари, или какви празници отбелязват на тази дата по света

Ако не ви се чества Денят на влюбените, може да вземете пример от голите японци или лудите германци

/ брой: 33

автор:Альона Нейкова

visibility 1957

Освен Деня на влюбените - Свети Валентин, и Трифон Зарезан, на 14 февруари хората по света честват и други празници. На този ден има доста различни поводи за чествания, които превръщат сакралната дата, окичена от предприемчивите търговци със сърчица, в доста нееднозначна дата, която няма нищо общо с влюбените. Или почти нищо общо...

Така например в Страната на изгряващото слънце се отбелязва Празникът на голите мъже. Въпреки пикантното име дори честванията да се паднат на 14 февруари, този ден няма никакво отношение към влюбените и любовта. Около 10 хил. представители на силния пол на възраст от 23 до 43 години се събират в японските градове Йоцукайдо и Иназава. Там те свалят от телата си всички дрехи, като остават само със символични препаски. И в този вид се хвърлят в ров с ледена кал. Този обичай се смята за своеобразно жертвоприношение при японците. Казват, че подобно "къпане" е необходимо, за да има добра реколта, а бебетата да се раждат здрави. Освен това хиляди жители на Страната на изгряващото слънце се стремят на този ден да нашляпат главния герой на празника - Голия човек.
Не бързайте с изводите - това не е фестивал на извратеняците, а древен японски ритуал. Голият човек е символ на шинтуисткото божество, известно от 767 г. пр.н.е. Ролята на мъжа, който се превъплъщава в образа му, е доста сложна - той трябва да премахне от тялото си цялото окосмяване и да мине по градските улици до Светилището. По пътя го съпровождат до 10 000 полуоблечени представители на силния пол, всеки от които се стреми да го шляпне. Смята се, че докосването на Голия човек спасява от несполуки и носи щастие през цялата година. А онзи, който изиграва главната роля по време на събитието, минава през огромна тълпа, понася доста тупаници и нерядко дори губи съзнание. Но това се смята за голяма чест.


На следващия ден героят на празника трябва да се освободи от всички несполуки, предадени му от полуголите мъже. Човекът отново минава през целия град, като носи завързан на гърба си оризов хляб. Когато наближава краят на ритуала, самунът се заравя в земята и се смята, че всички нещастия изчезват заедно с него. За разлика от други японски ритуали този празник не се европеизира, а се чества по същия начин, както и преди 2000 години. Освен потупванията, които отнася Голият човек, всички участници във фестивала се замерват с кал, като се мажат до невъобразима степен. Японците вярват, че това им гарантира крепко здраве и късмет във всички начинания. Въпреки цялата странност на празника жителите на Страната на изгряващото слънце много го обичат и го чакат с нетърпение. А за ритуалното шествие с Голия човек се събират близо 300 000 души.
Цялата романтика и традиции се свеждат обаче от практичните американци до голия секс, след като честват на 14 февруари Деня на презерватива. Това е заради факта, че местните представители на медицинското съсловие изобщо не харесват Деня на влюбените, тъй като смятат, че прекалено агресивната, гореща и страстна кампания за Свети Валентин води до безбройни необмислени интимни връзки. А в подобни случаи партньорите често забравят да използват предпазни средства, което завършва с всякакви неприятни и дори трагични последици.
Любопитно е също, че на 14 февруари в САЩ е прието на касите в супермаркетите и дори в кварталните магазини, както и в аптеки, да се раздават безплатни презервативи. Американските учени междувременно започнаха да твърдят, че Свети Валентин изобщо не е безобиден празник. Докато влюбените двойки се радват на щастието си, онези, които не са успели (все още) да намерят половинката си или току-що са се разделили с партньора си, изпадат в дълбока депресия. Това се дължи на факта, че тези хора стават свидетели на безбройните, изключително натрапчиви реклами на символите на любовта: всевъзможни сърчица, картички-валентинки, цветя и т.н. Специалистите са на мнение, че всички тези атрибути на празника всъщност се превръщат в безпардонно напомняне, че някои хора до ден-днешен си нямат любима "половинка". А това води не само до лошо настроение, но дори до траен негативизъм и нихилизъм, които може да имат фатален край. Затова трябва да се замислят и търговците, които в стремежа към бърза и лесна печалба именно за 14 февруари в суматохата безбожно вдигат в пъти цените на любовните аксесоари и цветята. Заради тази причина, а може би и от чисто човешки подбуди в американските училища организират специални акции, по време на които децата собственоръчно правят от папиемаше сърца, украсяват ги, поставят върху тях поздравителни надписи и ги подаряват на самотните, болните и нещастните хора.
Празникът е различен по свой начин и в Германия, където прекалено рационалните немци преценили, че влюбените се държат по същия начин, както и лудите. Затова решили да обявят Свети Валентин за покровител не само на романтичните двойки, но и на ненормалните. Така се ражда Денят на психичноболните, който също се отбелязва на 14 февруари. Празникът наистина се чества в лудниците. Стаите в психиатриите се украсяват с алени ленти и образи на ангелчета, а в местните църкви се отслужват специални молебни.
Част от света обаче се сеща да отбележи на този ден Празник на компютъра. От появата на първата работеща електронна машина ще се навършат точно 67 години именно на 14 февруари. Онези, на които тази дата им е по-мила от 1946 г. насам, си спомнят за компютъра ENIACONE (Electronic Numerical Integrator And Calculator), създаден именно тогава. И когато любовта към РС-то е по-голяма, отколкото към представителите на противоположния пол, е напълно справедливо да се чества, дори и неофициално, Денят на компютъра или на програмиста, а не на влюбените.
Във Финландия 14 февруари се празнува като Ден на приятелите. Хората тогава също си поднасят подаръци или картички със съответни послания, които трябва да са символ на близки отношения. Според пощенската служба в страната празникът е втори по популярност след Рождество Христово и Нова година. Близо 5 млн. картички си изпращат всяка година финландците именно за Деня на приятелите.
Доста са вариантите за чествания на 14 февруари не като Ден на влюбените, а като съвсем различен празник. Най-важното е обаче той да не се превърне в поредния, изпразващ портмонето и сърцето ден с измислено веселие и фалшиви признания. А и не е нужно да чакате настъпването на определена  дата, за да изразите чувствата си, да направите нещо неочаквано и мило или да се позабавлявате така, както само вие можете. Нали?!


Трифон Зарезан се почита у нас


Традиционният празник на лозарите и виното - Трифон Зарезан, се отбелязва на 1 февруари по съвременния календар, но мнозина с радост го честват и на 14 февруари според по-стария обичай. След въвеждането на Григорианския календар от Българската православна църква през 1968 г. датите на църковните празници се изместват.
Обичаят повелява стопанката на къщата да стане рано и да опече обреден хляб, украсен с лозово листо. Вари се и пиле, а в бъклица се налива от най-хубавото вино. Всичко се поставя в шарена торба и с нея стопанинът се отправя към лозето. Там се обръща към слънчевия изгрев и се прекръства три пъти. После отрязва първите три пръчки и полива мястото с червено вино, светена вода и пепел, които пази от Бъдни вечер. Kато завършат работата си, мъжете устройват шумни веселби. Лозите се пръскат със светена вода и се благославят за плодородие и берекет. Избира се Цар на лозята - обикновено имотен човек, след което се прави обща богата трапеза на самото лозе или у дома.
Според етнографи в основата на празника се крие древният култ към Дионис - бога, когото в древността почитали като покровител на виното, веселието и лозята. Вярвало се, че там, където той мине, хората се научават да отглеждат лозя и да правят вино. В негова чест се празнували т. нар. дионисиади, характерни с буйни игри и веселие сред природата.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ