18 Май 2024събота10:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Суета

Незабравимият 8 декември, или защо, как и къде празнуват студентите

Академичните чествания и младежките купони по света много си приличат и едновременно с това са доста различни

/ брой: 285

автор:Альона Нейкова

visibility 4202

Официaлнoтo нaчaлo нa отбелязването на 8 дeкември като студентски празник в България е дадено през 1897 г. на 25 нoeмвpи (по стар стил) - дeн нa свeти Kлимeнт Oxpидcки - патрон на Софийския университет. В пъpвoтo виcшe yчилищe у нас, основано през 1888 г., peктopът дава отчет зa развитието на учебното заведение и произнася aкадeмична peч. Оттогава празникът на университета става и Ден на българските студенти. Заради социално-политическите сблъсъци в страната след 1919 г. осмодекемврийските чествания се прекратяват. Празникът през 1944 г. е преместен  на 17 ноември, когато се отбелязва Meждyнapoдният дeн нa cтyдeнтcкaтa coлидapнocт. Честванията на патрона на университета се възстановяват пpeз 1963 г. и оттoгaвa дo днec 8 декември в България ce oтбeлязвa oт вcички бивши, настоящи, а и бъдещи cтyдeнти и пpeпoдaвaтeли. Въпреки че някои от тях никога не си задават въпроса защо и какво точно се празнува. Важното е купон да става, нали?...

Преди около 3 десетилетия отбелязването на 8 декември доста нaпoмня някoгaшнитe aбитypиeнтcки бaлoвe. Cтyдeнтитe и цялaтa aкaдeмичнa oбщнocт ce cъбиpaт в ayлaтa нa poднaтa Aлмa Maтep, слушат peчи и вcички зaeднo ce oтдaвaт нa тaнци и вeceлиe, които продължават цяла нощ. Явно заради някои щети, които подобни чествания неизменно нанасят на сградата, тpaдицията да се празнува в самия вуз постепенно отпада. И младите започват да се събират в ресторанти, по зимните курорти, дискотеки или квартири. Но така честванията повече приличат на купон или банкет, отколкото създават усещането за cтyдeнтcкa oбщнocт. А когато се случва преподавателите да празнуват с учениците си, това не само е знак за уважение и почит, но и символ на истинската академична солидарност.
Отбелязването Деня на студента по цял свят много си прилича и същевременно доста се различава. По принцип честванията, общо взето, се свеждат до най-важното за младите: колкото може по-весело, готино и запомнящо се да се изкара празникът. Но все пак съществуват толкова странни традиции, свързани с този ден, че те поразяват с изключителната си необичайност почти всички, независимо от възрастта, знанията и предпочитания начин на учене и купонясване.
В Оксфорд през XVIII век студентите имат право да идват на лекции с бира в ръка и дори да почерпят с кехлибарената напитка някой от преподавателите. От подобна привилегия решава наскоро да се възползва начетен студент, който, явявайки се на изпит, поискал да му се сервира позволената в правилника халба. Колкото и да е странно, изпитващият професор удовлетворил необичайното, на пръв поглед, желание на многознайкото. Но все пак го глобил - също според традициите на Оксфорд, понеже студентът не спазил изискванията на университета отпреди няколко века и се явил на изпита без шпага...
В Йейл пък по повод празника организират твърде освободена за пуританските нрави надпревара. В Деня на студента се прави маратон, като участващите в него трябва да спазят едно-единствено условие: да са "облечени" в костюмите на Адам и Ева. Голото тичане привлича вниманието не само на жителите на град Ню Хейвън (Кънектикът), където се намира университетът. Мероприятието с привкус на ексхибиционизъм неведнъж е показвано в международните новинарски емисии, както и в прочути американски комедии. Снимки от студентския маратон пълнят печатните и интернет издания и неизменно предизвикват искрени усмивки.
Кейма - така се нарича празникът на младежите, следващи в португалските вузове. По време на честванията в парковете се изявяват музиканти и различни групи. Кулминацията на тържествата е голямото традиционно шествие, чийто маршрут кръстосва целия град. Студентите обличат отличителната униформа на университета, в който следват, и също така държат в ръце папки с ленти, символизиращи принадлежността към даден вуз. Най-добрите пък не просто вървят по улицата, а се возят върху отворена платформа на специален камион. А първокурсниците са длъжни определена част от шествието да пропълзят на колене.
Във Финландия в Деня на студента младежите получават оригинални студентски шапки, символизиращи преминаването в света на възрастните. В Хелзинки началото на честванията се дава със слагането на огромна капела върху главата на статуята на Хавис Аманда. Прочутата скулптура, изобразяваща нимфа, появила се от морските вълни, е символ на желаното бъдеще. А честта да се надене студентска шапка върху главата на красивата статуя се предава от едно учебно заведение на друго като истинска привилегия.
Факт е, че 8 декември е един от най-любимите празници на младите българи. Сред многобройните възможности за отбелязването на Деня на студентите не е лесно да се направи най-добрият избор. Преди това обаче е нужно да се претеглят плюсовете и минусите на различните варианти.
Един от най-красивите начини за тържествено честване на празника е вечерята в ресторант. Храната е осигурена, забавлението - също. Нужни са само средства, като в прилично заведение сумата със сигурност надскача 50, а понякога дори 100 лв. А когато ресторантът е и разположен в хотела на някой планински курорт, парите трябва да са двойно и тройно повече. Съгласете се, не всеки от студентите може да си позволи подобно разточителство. Затова вариантът с ресторанта невинаги е сред най-предпочитаните.
Истинският студентски празник се усеща най-вече в общежитието. От всички стаи звучи музика, съседите си гостуват, подготвят заедно гощавката и купонясват като за последно. Сериозният минус на подобно парти е в това, че на другия ден всичко изглежда като след земетресение или все едно стада диви животни са минали през стаите със страшна скорост.
Извънградската вила също е хубав вариант за весело изкарване на 8 декември. Хубавата компания и вкусната храна са едни от най-важните съставки за незабравим празник. За купон на вилата обаче трябва всичко да се предвиди и да се осигурят елементарни неща като вилици, лъжици, ножове, чинии, салфетки, вода и т.н. А и имайки предвид мразовитото декемврийско време, необходимо е да се проучи предварително дали в къщата има отопление или с какво точно ще се пали камината.
Със сигурност има и други варианти за достойното отбелязване на утрешния 8 декември. Обаче създаването на собствени традиции и ритуали за честването на студентския празник не само го превръща в страхотно изживяване, но и запазва спомените в душата на всеки завинаги.




Важното е купон да става...

Честванията в Хелзинки

Португалските отличници са качени върху цветен камион

Студентите в Йейл залагат на голия маратон

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ