14 Юли 2025понеделник09:16 ч.

Нищо, но от сърце

/ брой: 81

автор:Ева Костова

visibility 725

На протест от БСП поискаха минимална заплата от 300 лв. Синдикатите засега спряха на 290. Работодателите са за минимална заплата според бранша и тя да се договаря на това равнище. Тотю Младенов увери, че е осигурил нужните милиони левове за повишаване на минималната работна заплата на 270 лв.
На този фон свой принос към темата реши да направи и шефката на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова. С две думи - тя е против административно вдигане на минималната заплата. И завъртя в тази орбита идеята за въвеждането на почасов труд. Кой знае защо всъщност едното се набърква с другото. Повдигнахме въпроса заради дебатите около минималната работна заплата, уточни Стоянова. Тя потърси здравата икономическа логика, а именно производителността на труда. Иначе можело да се навреди на определени сектори. На кои точно, госпожо? Нима не ви е известно, че минималната заплата, дори и с "декрет" да се въведе, не засяга частния сектор. Но дава надежда покрай нея да се повишат някои социални плащания. Сигурно това не ви харесва, защото като председател на бюджетна и финансова комисия имате задачата да браните статуквото, довело до свиване и орязване точно на тези плащания, които всяка уважаваща себе си държава дава на нуждаещите се. Нашата засега само взема от тях, а дава нищо, но от сърце. 
"Много често минималните осигурителни доходи са и минимални заплати в съответните сектори. Но в никакъв случай не може да се сравняват браншове като фармацевтичния с шивашкия например", смята  Менда Стоянова. Тук вече е права - шивашкият сектор е просто беден роднина на фармацевтичния. Но трябва ли заради бълхата да изгорим юргана? Останалите опасения на Стоянова са плач за "горките" работодатели, които невинаги имат толкова пари, че да вдигнат заплатите. Защото ако повишат минималната, утре някой ще поиска да расте и средната, и краят му няма да се вижда. Ама, госпожо Мендова, откак финикийците са измислили паричните знаци, светът не познава друг вид "благодарност" за положения труд. Особено в нашата част на света, където, ако може и да си платим на работодателя, че му работим - най-добре.   
Що се отнася до въвеждането на почасова работа, Менда Стоянова обяснява, че опит в тази област можем да почерпим от Западна Европа или САЩ. Миг след това идва нейното откровение, че "в момента не можем да работим на няколко места". Че не можем, не можем, няма къде, не че не искаме като белгийците примерно да работим на две места. Но когато фирмите са свили числеността си повече от половината, работа няма дори на едно място. Според Стоянова и в момента се работи почасово, но нелегално. Ето го проблема, чака решение, а не разрешение в стила на споменатата бълха. "Въвеждането на почасова работа е алтернатива." На кое? И тук категориите на експертката Менда Стоянова малко се оплитат. То и сега има почасово заплащане някъде, сега какво, всички ли да минем на алтернативния вариант? Депутатката се закани да говори със социалния министър Тотю Младенов, за да се формира една работна групичка, която да се заеме с детайлите. Детайлите на нейната гениална идея, може би, или... Или поредната абракадабра около жизнено важния въпрос за близо 160 000 българи, наети на минимална заплата?

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ