19 Май 2024неделя00:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Новият наркотик

Когато прекарвате повече време във виртуалното пространство, отколкото в реалността, тогава най-вероятно сте нетохолик, т.е. пристрастен към интернет

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 1438

Преди дни две 12-годишни момичета бяха обвинени в опит за убийство на тяхна приятелка в американския щат Уисконсин, съобщи Франс прес, позовавайки се на местни медии. Малолетните често посещавали сайта Creepypasta, пълен с истории на ужасите. За да задоволят исканията на виртуален лидер, нарекъл се Slenderman, те трябвало да убият една от приятелките си. Според обвинителния акт едно от двете момичета заявило, че трябвало да убие някого, за да покаже предаността си към Slenderman. Жертвата била поканена да прекара нощта в дома на едното момиче. Двете я примамили в гора, намушкали я 19 пъти, включително един път близо до артерия, след което я оставили, смятайки, че е мъртва. Случайно оттам минал велосипедист, който видял момичето и то било откарано в болница. Шефът на полицията в град Уокеша, където се разиграла трагедията, предупреди на пресконференция родителите за опасностите в интернет. "Това трябва да бъде тревожен сигнал за родителите, те трябва да ограничават и контролират използването на интернет от децата им", заяви Ръсел Джак.

Деца онлайн

Подрастващите са най-уязвимите жертви на болестта на съвремието - зависимостта към модерните технологии и интернет. За днешните деца, които са на ти с технологиите и все едно са се появили на бял свят с таблет или айфон в ръка, интернет е част от техния реален свят, докато за някои възрастни той все още е недотам разбираем. Над 80% от децата и подрастващите са в интернет - там общуват, играят игри, черпят информация за заобикалящия ги свят. Днес търсенето на информация е далеч по-лесно отколкото преди. Трябва ти биографията на някоя известна личност, пишеш имената му в Гугъл и я получаваш мигновено. Нужен ти е съвет как да направиш лесен козунак например, включваш се в някой интернет форум и получаваш безброй рецепти.
Наред с получаването на лесно достъпна информация сърфирането в интернет крие и много рискове, за избягването на които основна роля имат родителите, които трябва да ограничат достъпа на децата до неподходящо за възрастта им съдържание, както и да ги обучат от малки за възможните рискове в мрежата. Освен това съвременните тийнейджъри с часове стоят в интернет, предпочитайки социалните мрежи пред реалното общуване, което до известна степен ги прави асоциални в реалността, където вместо да общуват със събеседника си, те си чатят в мрежата.

Безкрайните възможности на мрежата

Интернет играе огромна роля в съвременния живот. Безспорно обществото не може без новите информационни технологии. Комуникацията в интернет започва да се осъзнава от все повече хора като средство за редуциране на стреса, който не е никак малко в наши дни. В мрежата те избягват от реалния свят с неговите емоционални проблеми или пък всекидневните трудности. Интернет е не само основно средство за комуникация и източник на информация, но и на забавления и възможност за създаване на разнообразни неформални и дори интимни контакти. Това помага на много хора да преодолеят чувството за самота и социална изолация.
В мрежата човек изгражда друга своя идентичност - тази, която повече му харесва. Във виртуалното пространство всеки потребител е това, което иска да бъде, и това, за което се представя.
При някои хора сърфирането в мрежата се превръща в мания, като ровенето из сайтове и онлайн чатовете постепенно изместват реалния живот. Специалистите са убедени, че подмяната на реалния живот с виртуален може да бъде опасно дори физически.

Живот в мрежата

Интернет зависимост е натрапчиво желание да влезеш в мрежата и да прекараш часове там. Изразът пристрастеност към интернет за първи път се появява през 1995 г., когато виртуалното пространство все още беше в ранните си години на развитие. Първоначално спомената на шега от ноюйоркския психиатър д-р Айвън Голбърг, впоследствие пристрастеността към виртуалното пространство се превръща в реално заболяване.
През 1996 г. американската докторка Кимбърли Янг представя първия доклад по темата на годишната конференция на асоциацията на американските психолози, озаглавен "Пристрастеността към интернет: появата на нова болест". Оттогава различни изследвания регистрират такава зависимост в Австралия, Италия, Пакистан, Иран, Германия и Чехия. Епидемия е регистрирана в Китай, Корея и Тайван.
През 2003 г. Световната здравна организация вече говори за тази зависимост като заболяване, което е подобно на зависимостта към хазарта, наркотиците, алкохола. Съвременното общество е плодородна почва за всякакъв тип пристрастеност. Зависимостта от интернет е реална и колкото по-скоро обществото разбере и приеме този факт, толкова по-скоро ще успеем да открием методите за борба с нея като с всяка зависимост, призовават специалистите.
През 2014 г. в Милано се проведе първият конгрес, посветен на болести, свързани със зависимостта към интернет. Корея е лидер, там бе създадена първата национална програма за превенция на пристрастеността към интернет, превъзпитание и обучение. Китай и Япония пък създадоха специални лагери - подобно на наркокомуните, в които биват изпращани пристрастените към интернет. В Австралия е разработена първата програма за болнично лечение на тийнейджъри, зависими от мрежата. В Италия, в Милано и Рим, има клинични центрове за зависими. Франция пък използва ранното образование като превенция на технологичните зависимости. През 2013 г. д-р Кимбърли Янг създава първия център за лечение на интернет зависимост в регионалния медицински център в Брадфорд.

Симптоми на нетохолизма

Психологическата зависимост към виртуалното пространство и неспособността за съществуване без интернет превръща хората в нетохолици, т.е. пристрастени към мрежата. Ако изпадате в еуфория, когато сте в мрежата, ако пренебрегвате семейството и приятелите си, ако обръщате все по-малко внимание на близките си за сметка на глобалната мрежа, то трябва сериозно да се замислите. Много често основна черта на интернет зависимите е спирането на всички други дейности - разходка сред природата, среща с приятели, кино - освен сърфиране в мрежата. Сигурен знак, че сте пристрастени е чувството на раздразнение, когато сте далеч от електронните устройства, даващи ви достъп до мрежата.
Неминуемо прекомерното стоене във виртуалното пространство дава своето отрицателно отражение на отношенията на пристрастения с хората в реалния свят, вреди на работата му. Раздразненост и рязка смяна в настроението са също симптоми на пристрастеността към мрежата.
Почти половината от интернет потребителите проверяват туитър, фейсбук или пък изпращат поредния мейл, още щом отворят сутрин очи или пък след като са си легнали вечер. Ако сте от тези хора, значи сте изправени през заплахата глобалната мрежа да навреди и на физическото ви здраве - промяна в режима на съня, изкривяване на стойката, болки в гърба и китките, проблеми с очите.
Специалисти твърдят, че пристрастяването към виртуалното пространство води до самоизолация - светът на пристрастения се стеснява до пространството между четирите стени на стаята, а оттам - към депресия и други опасни последици за психическото и физическото здраве на нетохолиците.
Има случаи, при които пристрастеността към игрите в мрежата е преминала към увлечение по ротативките или бингото до пълно разоряване.
Някои хора твърдят, че се нуждаят само от 20 часа интернет седмично, докато други, които прекарват 40 часа седмично в мрежата категорично заявяват, че това не е никакъв проблем за тях. А вие колко часа прекарвате средно на ден в интернет? Онлайн можете да си направите тест, разработен от американския Център за интернет пристрастеност от д-р Кимбърли Янг, за да разберете дали вече сте пристрастени или постепенно се пристрастявате към интернет.
А когато работата ви е свързана с употребата на компютъра по цял ден, как да избегнете пристрастяването? Специалистите съветват след края на работния ден, прибирайки се вкъщи, да не сядаш отново пред компютъра - вече по навик. Редуцирайте до минимум живота си в интернет, когато не сте на работното си място.
А сега е време да затворите фейсбука, да загасите компютъра и да излезете на разходка сред природата с любимите си хора. Време е да пообщувате реално, не виртуално.

Днес около 40 на сто от световното население има връзка с интернет. През 1995 г. процентът е бил по-малко от 1. От 1999 г. до 2013 г. броят на интернет потребителите се е увеличил десетократно, като достигна първия милиард през 2005 г., а втория през 2010-а. До края на тази година интернет потребителите ще станат 3 млрд. Сега те са над 2 млрд. и 900 хил. Първенец по най-много хора в мрежата е Китай, следван от САЩ, Индия, Япония, Бразилия, Русия, Германия. България се нарежда на 76 място сред 198 с около 4 млн. интернет потребители.

По материали от чуждия печат

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ