02 Май 2024четвъртък09:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Руският енергиен министър Шматко:

Няма заплаха за доставките на газ

/ брой: 295

автор:Дума

visibility 49

Преговорите между Русия и Украйна в газовата област засягат оптимизацията на доставките и не заплашват стабилността на транзита, заяви вчера руският министър на енергетиката Сергей Шматко. Газовите конфликти между Русия и Украйна, в частност между "Газпром" и украинската "Нафтогаз", започнаха през 2005 г. Заради тези конфликти имаше проблеми с доставките на газ за Европа, включително и за България.
Сега Шматко казва: "Искам да ви успокоя - никаква заплаха за стабилността на доставките не съществува. Ние имаме сключени дългосрочни договори и с това ситуацията се различава от тази, която беше през 2009 г., когато всеки път за Нова година договорът изтичаше", заявява министърът в интервю за телевизия "Россия 24". Той подчерта, че и Русия, и Украйна имат надеждна договорна база, изключваща рисковете от срив на транзита. "Нашите украински колеги потвърждават, че рискът от прекъсване на транзита не съществува. Водят се преговори за оптимизирането на газовите доставки за Украйна, но те нямат отношение към сигурността на транзита", подчерта Шматко.
Украйна води продължителни преговори с Русия за намаляването на цената на газа, която Киев смята за несправедлива. Украйна се надяваше да приключи преговорите до края на тази година, но това не се случи. В четвъртък украинската Рада прие бюджет 2012, в който е заложена средна годишна цена на "синьото гориво" от 416 долара за 1000 куб.м. В петък министърът на енергетиката и въгледобивната промишленост на Украйна Юрий Бойко и президентът на "Газпром" Алексей Милер се договориха за нов кръг от преговори на 15 януари 2012 г.
Същевременно вчера председателят на ръководството на "Газпром" Алексей Милер е заявил, че перспективите за реализацията на проекта за строителството на газопровода "Южен поток" са пряко свързани с преговорите с Украйна.  Коментирайки перспективите на проекта в контекста на преговорите за сътрудничество в газовата област с Украйна, Милер заяви: "Южен поток" винаги е бил свързан с Украйна". Москва директно свързва възможните отстъпки от цената с получаването на контрола върху украинските газопроводи.
Преди около седмица украинският президент Виктор Янукович определи ситуацията в преговорите между двете страни като тежка. Той също така заяви, че Европа няма да изпълни задълженията си към Украйна в рамките на Европейската енергийна харта. По негова оценка значимостта на украинската газопреносна система ще девалвира както от политическа гледна точка, така и от икономическа, ако Русия изгражда газопроводите "Южен поток" и "Северен поток".
Проектът "Южен поток" има за цел диверсификацията на маршрутите за подаването на руски природен газ на европейските потребители. За реализацията на сухопътната част от проекта има подписани споразумения с България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия. "Газпром", Eni, Wintershall Holding GmbH и EDF на 16 септември подписаха договор за акционерите за морската част на проекта.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ