17 Май 2024петък18:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обмислят дългосрочни договори между бизнеса и АЕЦ "Козлодуй"

Външни среди оказвали натиск за отклоняване на тръбите на "Набуко Запад" от България

/ брой: 151

автор:Дума

visibility 23

Бизнесът не трябва да се притеснява, че цялата евтина енергия, произвеждана от АЕЦ "Козлодуй", ще бъде изнесена. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пред БНТ вчера. Така той защити и исканията на бизнеса за дългосрочни договори между ядрената централа и големите промишлени производители. "Те трябва да имат сигурност и предвидимост, а не да подписват договори за три месеца или година", допълни той.
Според него това са големи компании, с които се водят разговори, и въпреки дългосрочните договори те няма да бъдат поставени в по-изгодни положения спрямо по-малките фирми, които няма да имат достъп до енергията от АЕЦ "Козлодуй". "Това са български предприятия, които наемат огромно количество работна ръка и е важно да имат предвидимост", убеден е Стойнев.
Що се отнася до дългосрочните договори с американските централи обаче, министърът смята, че първо ще трябва да се водят разговори. Така той обясни решението си да спре договор с консултант, който да направи анализ на ситуацията. За него в министерството има достатъчно подготвени специалисти, които могат да дадат оценка за договорите и на базата на нея да се стигне до преговори с инвеститорите. Защо е необходимо да се изхарчат 2 млн. лева на българския данъкоплатец, попита риторично той и заяви, че ще има диалог с компаниите.
Министърът отново припомни, че през миналата година, след като строителството на АЕЦ "Белене" е било замразено, са сключени договори за строителен надзор. Този, който ги е подписал, ще си понесе вината, заяви министърът и допълни, че много скоро ще стане ясно чии подписи стоят под тези документи.
Неслучайно се виждат бизнесмени и представители на бившето служебно правителство по протестите, заяви Стойнев. Според него причината за това е, че новото правителство слага "край на далаверите в енергетиката". Стойнев обяви, че се планира изготвянето на нова енергийна стратегия. Предстои тя да бъде разработена от Министерството на икономиката и енергетиката и приета от Народното събрание. Това заяви председателят на комисията по енергетика в парламента Рамадан Аталай. По думите на Аталай, сред приоритетите на новата стратегия трябва да бъдат разработването на собствените източници на горива, енергийната ефективност и опазването на климата.
Всички видяхме, че последните енергийни стратегии, които доведоха до това състояние на енергетиката, не работят. Трябва да се направи и преценка кои мощности трябва да бъдат изведени от експлоатация и начинът за използване на енергията от ВЕИ.
Той посочи, че ще приветства всичко, което е необходимо, за да се удължи работата на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". По отношение на АЕЦ "Белене" Аталай каза, че трябва веднъж завинаги да се вземе категорично решение за проекта - ще се строи ли или не. При всички случаи в газовия сектор трябва да се работи за осъществяването на нови интерконекторни връзки със съседните ни страни и това трябва час по-скоро да се осъществи.
Имам информация за оказване на натиск от определени външни среди за отклоняването на някои газови тръби на "Набуко Запад", за които вече се съмняваме, че ще преминават през територията на България, каза още Рамадан Аталай. "По моя последна информация, "Шах Дениз" се опитва да прави всичко възможно тръбопроводите да минават през Гърция", допълни Аталай. По думите му, ако е взето окончателно решение за "Набуко Запад" - да минава през България, връзката ни с Турция за доставка на газ никога не е излишна.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 399

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 348

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ