29 Април 2026сряда15:21 ч.

Протестираме... за каквото се сетим

Мнение

Още за пряката демокрация

Не - на партиите на протеста, да - на партиите на референдума!

/ брой: 187

автор:Лозан Такев

visibility 4013

Истинското лице на пряката демокрация са референдумите. Нали не сте чули да има протести в Швейцария? Там не решават с протести въпросите на демокрацията. Нито носенето на бурки, нито употребата на пестицидите, нито мястото на чужденците в страната, нито разрешаването на двуполовите бракове, нито данъчните проблеми, нито климатичните въпроси се решават от улиците и площадите. Понякога там всяка седмица има референдум в кантони, области и други региони в страната. И са успешни.

У нас за столетие можем да съберем не повече от пет-шест референдума. През 1922 г. - за виновните за националната катастрофа, през 1946-а - за народната република, през 1971-ва - за новата Конституция, през 2013-а - за новите ядрени централи, през 2015 и 2016 г. - за дистанционното гласуване и избирателната система. И във всичките резултатите са съмнителни и оспорвани... Почти нулеви.

Царе сме на протестите. Особено в последните години. Колко месеци протестирахме срещу правителството на Пламен Орешарски? А колко месеци продължиха протестите срещу Бойко Борисов и Иван Гешев? И още отеква ехото от тези протести, в които улиците и площадите водеха към Триъгълника на властта, полицията се намесваше, дори обявихме Велики народни въстания, имаше насилие срещу протестиращите, а в Народното събрание продължихме картината и обсъждането на законността в това насилие. 

Едни се приеха за партии на протеста. И влязоха в парламента. С малко и не завинаги. Вече в два поредни парламента искат да са във властта с претенции и без претенции. И продължиха протестното си поведение като режим на демокрация.

Като гледа човек заседанията им, процедурите им, като слуша реплики и дуплики, лични обяснения и декларации, си представя как едни шизофреници са постъпили за кратки курсове, но лечението им е несполучливо.

И идва времето за новото им лого: "Време е за Същото!". Ден след Деня на Съединението те превърнаха актуализацията на бюджета и на пенсиите в ден на Разделението и Несъгласието. И само дадоха повод Бащицата от Банкя да изсипе нови хули срещу президента и да си повярва, че неговите хора са по-силни от хаоса, който самите те създадоха.

Преходът си остана в задънена улица. А улицата остави мрачни спомени от неуспеха в исканията на протестиращите. Бившият премиер се ослушва и от фейсбука ни се заканва, че ще се върне на бял кон с черната джипка. Главният прокурор е на мястото си. И не му пука. Само отделни надеждици мъждукат в края на тунела...

Нови политически проекти се задават, а в тях са също лица от протеста... Но пряката демокрация я няма. Защото са ни чужди истинските референдуми и все още няма у нас партии на референдума. С електронно гласуване, по пощата, а дори и с бюлетини може да се отворят пътища за развръзка на неразрешимите досега въпроси. Ако се доверим на пряката демокрация, без да хабим излишна народна енергия в протести, в хвърляне на яйца и домати, палаткови лагери, грозни гледки, насилие и безчинства на охранителните органи срещу мирното протестиращо население.

Затова: Не - на партиите на протеста! Да - на партиите на референдумите! Това е пътят.

 

 

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ