Осигурените могат да потърсят личен лекар, различен от техния
При пътуване в чужбина е нужно да се издава здравноосигурителна карта за лечение, напомнят от НЗОК
/ брой: 114
Здравноосигурените лица могат да потърсят медицинска помощ от личен лекар, различен от неговия. При посещението обаче е нужно да носят здравната си книжка. За такъв преглед се заплаща потребителската такса от 2 лева и 90 стотинки. Това припомнят от НЗОК в разгара на летните почивки и пътувания в страната и чужбина. При пътуване в държава член на ЕС се препоръчва да се издаде европейска здравноосигурителна карта.
При остро състояние по време на почивка или в насeлено място извън постоянния си адрес човек може да потърси помощ от всеки общопрактикуващ лекар, който има договор със Здравната каса. Джипито може да му даде направление за специалист, както и да му предпише лечение.
Здравната каса заплаща на общопрактикуващите лекари за инцидентно оказана медицинска помощ за спешно и животозастрашаващо състояние на лица, които не фигурират в пациентските им листи, уточняват от НЗОК.
За да имаме право на медицинска помощ по линия на НЗОК на място, където временно ще пребиваваме продължително време, може да направим избор на нов личен лекар. Вариантите са или да направите временен избор на мястото извън постоянното ни местоживеене за период от 1 до 5 месеца, или изборът да е постоянен. Това не е необходимо, ако времето на престоя е по-малко от 1 месец.
При пътуване в европейска държава членка, както и до Швейцария, Великобритания, Сърбия и Северна Македония, за спешна и неотложна помощ се представя здравноосигурителна карта. Това е особено наложително, ако пациентът страда от хронично заболяване, което може да се изостри, докато е в чужбина.
Възможно е в дадена държава да се изисква доплащане за предоставените медицински услуги, като цените трябва да са същите като за местното население. Картата не покрива разходи при пътуване с цел планирано лечение и не замества пътническата застраховка. Издаването й отнема до 15 дни, а периодът на валидност е 1 година за пълнолетни, 5 години за деца и 10 години или до изтичане на ТЕЛК-ово решение за пенсионери, уточняват от НЗОК.