20 Май 2024понеделник15:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Останахме с надежда

Знае ли някой какво да промени и как да го направи, или отново надаваме ухо за онова, което ни нашепват отвън

/ брой: 294

автор:Зорница Илиева

visibility 121

Първо пихме божоле от реколта 2014 г. и  опитахме френски вкусотии пред Музея на София. После посетихме Немския коледен базар, вече традиционен за столицата ни. Свикнахме в годините на прехода с повсеместните надписи на английски език по реклами, билбордове, афиши, табели и пр. Изчетохме в "Пирогов" пъстрите табла, които призовават дипломираните лекари да получат реализация в съответната чужда страна, защото условията били не знам какви, т.е. отлични. Всекидневно по някое радио промотират западни университети, набиращи студенти, и т.н.
Няма новина, както е "модерно" да се казва. Но защо изплува в съзнанието позабравен детски спомен за дим, шарения, пъстри барачки с ръчно изработени грънци и черги по стените, за улица в центъра на София, която в предколедните празници е превърната в село, с чевермета, греяно вино и много хора, чиито носове бързо стават червени, но смехът им отеква чак до "Света Неделя"? Срамежливо забравихме да си спомняме за тези дни, защото ни убедиха, че било кич, псевдо социалистическа патриархалност, която не се приема добре "на Запад". Дали са били прави?
Времената са други. Децата са пред компютъра и трудно ходят за ръка с развеселения си татко. Пък и кой ще се зарадва днес на онези близалки или на захарния памук, който сега е атрибут само за селски панаири или луна-паркове? Има ли ги все още?
Българското село се е спихнало и пропищяло от крадливи набези. Баби и дядовци разчитат на малките суми, изпращани от деца и внуци, намерили пристан в чужди държави. В същото време ние в хор повтаряме, че "няма държава" и сме сигурни, че не само имаме демографски срив, ами и духовен. Тежката присъда за състоянието на държавата също не е новина. Напоследък ни уверяват, че такива сме били и в миналия век. Приликите с оварваряването на душите и нравите, с празнословието, с далаверите и политиканстването, сега популистко, със завистта и омаскаряването на противника в ламтежа за власт и пари просто доказвали, че това е едва ли не генетично заложено у нас. Каквото и да се направи, няма начин нещо да се промени. Затова и правителството изпраща министри в Брюксел - "да се молят за снизхождение и средства", да "докарат фондове". Голямото финансиране в държавата всъщност идва от нас, от нашите данъци, от нашите пропуски в процеса на събирането им, от озаптяване на сивата икономика. Ако искаме промяна и реални реформи, там е нужен пробив. А че проблемите идват от наличие на корупция, зависима съдебна власт, неработещи институции, политическа нестабилност и пр., спор няма. Кой ще има кураж и смелост да промени нещата и дали ще му позволят? Иначе ще продължим в хор да повтаряме за натрупаните от две десетилетия проблеми.
Знае ли този някой какво точно и как да го направи? Или отново ще надава ухо за онова, което му нашепват отвън? Всеки има интереси. Затова и много чужди училища изпращат свои емисари, за да ни уверяват, че само при тях има добро образование. После децата ни остават извън България. За разлика отпреди Освобождението, когато българчетата са учили по Европата, но са прилагали знанията у дома. Струва си да почерпим опит как са го постигнали тогава. Дано не ни се налага днес нашите студенти да се връщат от европейските столици, за да участват във война например...
Днес е рано за оценки. Държавата отново е пред катарзис. От изхода от него зависим всички, които останахме тук с надеждата, че нещо ще се промени. Към добро. Дано да не сме сгрешили...
 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 231

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ