19 Май 2024неделя02:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От местопрестъплението: литературните списъци

/ брой: 207

автор:Александър Симов

visibility 85

На този свят никога няма да има нищо по-коварно от разговорите за литература. Литературата е дълбок океан и нещастникът, който си въобрази, че я познава, много скоро ще се окаже давещ се на дъното, но без никаква надежда бели китове да дойдат и да го спасят. Заради това трябва да се отнасяме с уважение към хората, които са достатъчно самоуверени, че да съставят списъци за задължителна литература. Един от тези списъци се появи наскоро във вестник "Дейли телеграф". Той е озаглавен доста комерсиално: "110 книги, които образованият човек трябва да прочете" и е разделен на няколко раздела - "класика", "поезия", "романтика", "детска литература" и други.
Когато човек види този списък, може да разбере една стара мисъл на Йосиф Бродски (Нобелов лауреат, който, разбира се, напълно отсъства в списъка на англичаните). Руснакът казваше, че неговата биография като човек е скучна и че единственото интересно в него е биографията му на читател. Всъщност читателската биография може да разкрие почти всичко в този свят - навици, политическа ориентация, мечти, възгледи и амбиции.
Заради това списъкът на "Дейли телеграф" едва ли може да ни послужи като житейско помагало. Виж, като огледало на западния свят е идеален.
В него веднага на поглед се набива "англоцентричността". Две трети от книгите, които "образованият човек трябва да прочете", са написани от английски или американски автори. Литературният свят отвъд тези две страни съществува в този списък единствено чрез имената на Омир, Данте, Марсел Пруст, Толстой, Пастернак Маркес и още двама-трима. Англосаксонската цивилизация очевидно си е самодостатъчна и не проява особен интерес към останалия свят. Особено интересен е фактът, че в раздела "поезия" не може да бъде открит нито един френски поет. За сметка на това го има Томас Елиът, който може да е като паве за несвикналия със сложната поезия мозък. С което не искам да кажа, че Елиът не е стойностен, но съм убеден, че разговор върху неговата поезия би приличал на богословска схоластика.
От списъка с детска литература пък трагично отсъства Астрид Линдгрен. Но пък я има Джоан Роулинг, авторката на "Хари Потър", междувременно станала мултимилиардерка. Това е другата интересна страна на класацията - нейната странна еклектика. В нея са набутани помпозни писатели, които дори приживе едва ли са успявали да изчетат от край до край свое собствено произведение като Антъни Тролъп, но пък любимец на критиката, съвместно с откровено комерсиални четива, които се купуват масово, но се забравят около 15 минути след прочит.
Станислав Йежи-Лец имаше една мисъл: "Избягвайте да разказвате сънищата си. На власт могат да дойдат фройдисти". Можем да я препоръчаме на англичаните - избягвайте да правите списъци с книги. Те са като улика на местопрестъплението. А престъплението е едно-единствено - литературно високомерие.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ