19 Май 2024неделя13:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Откриха нов човешки орган

В човешката глава са открити неизвестни досега слюнчени жлези

/ брой: 201

автор:Дума

visibility 1039

Учени от Нидерландския институт по ракови болести са открили скрит в човешката глава неизвестен досега на науката орган, наподобяващ слюнчени жлези. Изследването е публикувано в медицинското списание Radioterapy and Oncology, съобщи "Лента ру."

Откритието е направено случайно, докато лекарите за изследвали пациент с рак на простатат с помощта на скенер. Апаратът за диагностика е трябвало да открие в тялото на мъжа тумор чрез контрастна томография с въвеждане в кръмта на радиоактивна глюкоза. Обаче в крайна сметка специалистите открили на снимките два неизвестни органа. 

"Двата органа, които бяха открити при изследването имат всички характеристики на слюнчени жлези", заявил водещият автор на изследването, специалиститът по хирургия на устната кухина Матияс Валстар от Амстердамския университет. В центъра на сканирания череп имало две тесни тъканни структури точно над Евстахиевите тръби, които свързват ушите с шията. По-нататъшно изследване чрез дисекция на мъжко и женско тяло разкрила, че двойката органи е структурно подобна на слюнчените жлези под езика. Изглежда, че те също се свързват с канал, което предполага слюноотделяне.

Онкологът-радиолог Воутер Фогел от Нидерландския институт по ракови болести е коментирал, че човек има три групи двойки слюнчени жлези: близо до всяко ухо, под челюстта и под езика. Доскоро се е знаело, че слюнчените жлези в носоглътката са микроскопично малки, близо хиляда на брой и са равномерно разпределени по лигавицата. Учените били много удивени, че чак сега се прави такова откритие. "Без да знаем, че тези допълнителни жлези съществуват, никой никога не се е опитвал да ги пощади (по време на лечението на рак - бел.ред.), казал Фогел.  

Такива жлези са били открити у всичкип сто пациенти, които са били изследвани с помощта на скенера PSMA PET/CT. 

Ако новите органи бъдат потвърдени, това ще бъде първото подобно откритие от около три века, коментира пък британския вестник "Таймс".

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ