04 Май 2024събота01:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отнемете черния хайвер на лакомите олигарси в България, зоват евродепутати

С техническа повреда, критики към властта, хвалби за Борисов от ЕНП и лични нападки премина дебатът за ситуацията в страната

/ брой: 190

автор:Дума

visibility 1011

Еврокомисията да спре парите за България, "за да отнеме черния хайвер на лакомите олигарси" и да попречи на "тези вампири да смучат кръвта на този прекрасен народ", призоваха на дебата за България във вторник германският евродепутат от "Зелените" Даниел Фройнд и ирландката Клеър Дейли. Обсъждането в ЕП за корупцията и върховенството на закона у нас бе белязано с техническа повреда, прекъсвания на заседанието, хвалби от ЕНП за Бойко Борисов и словесен сблъсък между Ангел Джамбазки от ВМРО и Илхан Кючук от ДПС.

Скандал предизвика решението на ЕНП да не даде думата на евродепутата Радан Кънев от "Демократична България"/ЕНП, макар той и Елена Йончева от левицата да са сред инициаторите на дебата. Разбирам тази позиция, но я намирам дълбоко погрешна от гледна точка на дългосрочния интерес на ЕНП и вечните ценности, които партията защитава, написа в социалните мрежи Кънев, който след като внесе изказването си в писмен вид, го публикува и в интернет. "Проблемът е прост, но също така е много сериозен: мафията е превзела съдебната власт и медиите в държава-членка. Може да подкрепяте правителството в България, а може и да не. Това понякога са сложни политически решения. Ако имате доверие на правителството, може да му помагате да се отърве от опасните си зависимости - напразно, но благородно усилие. Но да отричате истината не е избор, бездействието също не е, когато върховенството на закона бива потъпквано в европеийска държава. Това не е избор, това е съучастие", заяви той.

Дискусията по гласуваната от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) критична проекторезолюция за България бе предшествана от дебат за обвързване на разпределението на бюджета в ЕС с върховенството на закона във всяка държава. Окончателната резолюция ще бъде гласувана утре. 

"Говорих миналата седмица с много хора в София, на които им е писнало от корупцията в страната. Европейското финансиране само влошава нещата. Корумпирани лица изкупуват с европейски пари независими медии", каза Фройнд, който бе у нас за подкрепа на протестите. Председателят на LIBE и автор на резолюцията, испанският социалист Хуан Фернандо Лопес Агилар вижда "отстъпление назад" от постигнатото у нас. "Принципите на правовата държава означават уважение на решенията на съдилищата. Има 49 решения на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), при които България бе осъдена. Виждаме политическа намеса в дейността на прокуратурата, на частните фирми, ограничават се свободите, включително на медиите", посочи Агилар.

Шефът на групата на ЕНП Манфред Вебер, в която е ГЕРБ, опита да замаже ситуацията и защити Бойко Борисов. Според него щом имало протести, значи имало и свобода на словото в България, а самият Борисов насърчавал младите да протестират. Германецът смята, че по време на пандемия не трябва да се сменя парламент, освен това не можело да се постигне промяна на правителството след демонстрации, това щяло да стане скоро - на изборите през март. Вебер изтъкна, че Борисов бил лидер на проевропейско правителство и т.н.

"Правителството на Борисов и евродепутатите му изиграват ЕК от година на година, като си дават вид, че изпълняват това, което тя иска от тях, но в крайна сметка си правят каквото искат. И защо се случва това? Защото чухме от ЕНП, че те са от проевропейска партия. Нямат значение корупцията, нито манипулациите. Ангела Меркел харесва Борисов, значи той е ОК. Доналд Туск казва, че той е прекрасен човек, и дори не даде време за изказване на опозиционен евродепутат от неговата група, защото се бои от това, което той би казал", реагира с възмущение Дейли.

Ангел Джамбазки атакува левицата и "зелените", че като политици нямали право да коментират съдебната ни власт, нападна и ДПС като "носител на корупцията в България" и попита защо в резолюцията не са споменати случаят "Росенец" и Ахмед Доган. Това доведе до личен сблъсък и нападки между него и евродепутата от ДПС Илхан Кючук, който му приипомни за "касичката на ВМРО за продажба на златни паспорти". Депутатът от ДПС иронизира Вебер, че с тези хвалби за Борисов може да стане депутат от ГЕРБ. 

Елена Йончева попита Съвета на ЕС и германското председателство докога ще мълчат за ставащото у нас. Според нея от ЕК зависи докога България ще продължи по този авторитарен път. Андрей Ковачев и Андрей Новаков от ГЕРБ нападнаха българските евродепутати, подкрепили резолюцията. Новаков обяви, че дебатът петни името на България, което възмути представителя на германското председателство на Съвета на ЕС Михаел Рот. Подобни дебати не петнят никого, а са необходими, отсече той и приветства демонстрантите в България, които мирно се борят за европейските ценности и заслужават солидарност. Механизъм за върховенство на закона ще бъде приложен още през ноември към първите пет държави - България, Белгия, Дания, Естония и Чехия, съобщи Рот.

Зам.-председателката на ЕК Вера Юрова обяви, че заедно с новия контрол ще се запази и действието на съществуващия Механизъм за сътрудничество и проверка, защото много българи не вярвали в съдебната система. Искаме да видим осезаеми трайни резултати в съдебната реформа, борбата с организираната престъпност и корупцията на високо равнище, преди да бъде спрян механизмът за мониторинг, каза тя. Докато говореше, микрофонът й започна да прекъсва и замлъкна. Повреден се оказа и микрофонът на еврокомисаря по правосъдието Дидие Рейндерс. Той също защити протестите у нас.

Заради техническите спънки журналисти не успяха да чуят изказванията на редица еврдепутати, тъй като звукът или изчезваше, или "забиваше". Проблем имаше и с картината при онлайн излъчването.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ