02 Май 2024четвъртък00:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Отново заедно - и в час, и през ваканцията

Държавата дава над 242 милиона лева по национални образователни програми за ученици и учители

/ брой: 72

автор:Деси Велева

visibility 684

Деси ВЕЛЕВА


Рекордно висока сума ще бъде инвестирана през тази година в предучилищното и училищното образование. За първи път с 242 милиона лева ще бъдат финансирани националните програми, подготвени от Министерството на образованието и науката. Целта им е децата да са отново заедно както в час, така и извън класните стаи, и през ваканциите, а учителите да имат нормална среда за работа. За тази година те ще бъдат подпомогнати с над 80 милиона лева повече от миналата. Тенденцията е към непрекъснато повишаване на финансирането. През 2019 г. за тези дейности бяха отделени 76 милиона лева, а през 2017 г. - 60 милиона лева. През тази година програмите са 21 или с 5 повече от миналата година. Две от тях са нови, а останалите са обновени с различни модули. 


Безспорно най-амбициозната и значима програма на МОН за тази година ще бъде "Заедно в изкуствата и спорта" - не само заради сериозната инвестиция, но и заради замисъла й. 90 милиона лева ще бъдат вкарани в занимания по танцово, музикално и театрално изкуство, както и по различни видове спорт. Целта е децата да се социализират отново след близо двегодишната изолация заради пандемията от коронавирус. 

Похвално е, че след инициативата "Отново заедно", в рамките на която децата почиваха на море и планина миналото лято, сега МОН отново се опитва да пребори стреса сред учениците - този път с извънкласни занимания. Те ще започнат още лятото, а до края на годината се планира да обхванат 70 000 ученици в общо 6000 групи с различна насоченост. Децата ще се обединят според интересите си в музиката, танците, театъра, колективните спортове. Отборите ще могат да се състезават на градско и областно ниво. За да се осъществи програмата, МОН ще си сътрудничи с министерствата на културата и на младежта и спорта. 

МОН продължава и програмата "Отново заедно" за

почивка и туристически пътувания

за ученици. Тя отново е фокусирана върху преодоляването на негативните последици от онлайн обучението. По проекта ще бъдат осигурени 22,6 милиона лева. Децата отново ще могат да почиват за една седмица с организирани от училището пътувания до морето и планината. 

Миналото лято програмата предизвика неочаквано голям интерес въпреки скептицизма, че няма да има време за организация. Само до средата на август бяха одобрени заявки на близо 25 000 ученици и учители от 1133 училища за 12,4 милиона лева. Малка сума остана неизразходвана заради настъпилата следваща вълна на КОВИД-19. Сега сумата е доста по-голяма и ще може да се обхванат повече желаещи за безплатно летуване. 

Учениците ще се радват и на възможностите за иновативно и различно обучение извън класните стаи и традиционната обстановка чрез програмата "Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда". Тя подкрепя както целодневното обучение, така и експерименталната работа по природни науки в профилираните училища. Предвижда се уроци да се провеждат в музеи, да се правят посещения на театрални постановки и концерти. Децата ще могат да се срещат с актьори и музиканти по теми, свързани с учебното съдържание. 

Проектът включва още 

обогатяване на училищните библиотеки 

както и изграждане на площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата. Всичко това ще стане с финансиране от 5,3 милиона лева. 

Специално към учителите са насочени две други национални програми - "Мотивирани учители и квалификация" и "Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти". По първата бюджетът е над 2,5 милиона лева и тя дава възможност на учителите да повишават и допълват уменията си. Освен това хора от сфери извън образованието ще могат да придобият педагогическа квалификация. Около 3500 учители ще бъдат обхванати от програмата през тази година. 

400 000 лева ще бъдат инвестирани в профилактиката и рехабилитацията на 8000 педагогически специалисти. Програмата е особено актуална отново заради пандемията, която силно натовари педагозите, а синдикатите настояха за компенсаторни механизми, които да намалят стреса им. 

Учителите ще бъдат косвено подпомогнати и от друга програма - "Бизнесът преподава". Тя дава възможност на 

специалисти от предприятията да влизат в час 

Те ще заместват учителите в определени часове и ще запознават учениците с технологичните новости. В същото време педагозите по специални предмети ще могат да осъвременяват подготовката си в самите предприятия. 

Отново сериозна сума е предвидена за програма за оптимизиране на персонала - близо 70 милиона лева. Основно парите ще отидат за обезщетение на пенсионирани учители. Идеята е в системата да влязат млади и мотивирани специалисти. 

Чрез националната програма "Заедно за всяко дете" ще продължи подпомагането на екипите за обхват за включване на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст в образователната система. С 3 милиона лева екипите ще се опитват да издирят деца, които не ходят изобщо на училище или го прекъсват преждевременно, за да ги върнат в класните стаи. 

Всички 21 национални програми и финансирането им може да се открият на страницата на МОН. 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ