04 Май 2024събота07:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Доц. Людмил Вагалински:

Отварят се вратички законно да се съсипват паметници

Общините нямат достатъчно специалисти, а "мълчаливото съгласие" е пряка покана за корупция, казва директорът на Националния археологически институт с музей при БАН

/ брой: 33

автор:Велиана Христова

visibility 82

- Споровете и протестите срещу промените в Закона за културното наследство са в разгара си. Вие как ще коментирате предложенията дейностите по културно-историческите паметници и контролът за опазването им да се прехвърлят от държавата на общините?
- Първо ще кажа какво ни харесва. В проекта за промени в закона има един пункт за разрешенията за това кой да бъде ръководител на теренните проучвания и каква квалификация трябва да има той. Според мен правилно се предлага малко да се затегне режимът и да има по-ясни правила каква квалификация трябва да има колегата, който ръководи теренни проучвания. Той трябва да бъде магистър по археология. Но има колеги, които се притесняват, че ще загубят правото да ръководят проучвания, тъй като до 1992 г. не е имало специалност археология, а само специализация и профил по археология. Затова в момента се обсъжда вариант точно за тези хора, които са завършили преди 1992 г., да бъде направено изключение - ние, т.е. НАИМ, сме предложили това на министър Рашидов като допълнение към внесения текст. И мисля, че е за добро. Повтарям - става дума само за ръководителите на теренни проучвания, иначе тези хора могат да са си членове на екипа, никой не иска да им отнеме хляба. Ръководителят все пак трябва да има един ясен ценз. От 1992 г. има вече специалност археология в Софийския университет и това пък дава възможност на някои специалисти да си доучат и да станат археолози.
Второто нещо, което одобряваме, е една поправка, която възстановява, бих казал, справедливост. След като влезе в сила Законът за културното наследство през 2009 г., бяха вкарали в него, без да ни питат, без да питат специалистите, една поправка, която гласеше, че археолозите отговарят за охраната на обекта целогодишно. Това е абсурдно. Защото, първо, ние нямаме тези пари по план-сметките, които са ни одобрени, и второ, ние не присъстваме там целогодишно, а сме за определено време. На главата на археолозите бяха прехвърлени неща, които трябва да правят общините и държавата чрез правоохранителните органи. Беше абсурдно, да не говорим, че имаше случаи дори, в които става дума за магистрали и там вече няма обекти, проучено е всичко, залива се асфалт, но ние трябва да ги пазим цяла година. Не беше премислено, сега с тази поправка ще се възстанови едно нормално положение.
- А с какво не сте съгласни, понеже децентрализацията примерно най-много вълнува обществото?
- Аз мога да говоря само от свое име, не искам да ангажирам институцията. Мене ме притеснява обстоятелството, че на общините се дава възможност да решават сами чрез свои специалисти или подбрани експерти какво точно да правят с паметниците на тяхна територия, да реставрират, да строят, събарят и т.н. Говоря специално за археологическите обекти. Притеснява ме, първо, защото общините често нямат нужните квалифицирани специалисти, техният капацитет като специалисти и опит не е достатъчен. Второ, защото много често финансовият интерес надделява. Кметовете, разбира се, са стопаните на дадена територия, но ако няма един коректив от специалисти, каквито са тези в Националния център за културното наследство (НИНКН), бившия НИПК, е възможно да се получат големи изкривявания. Това нас ни притеснява, защото прекалено много ще натежи везната върху вземането на решения от страна на местните хора. Разбира се, чувам доводи, че колегите в НИНКН се бавели, били претрупани, дори ги обвиняват за други нелицеприятни неща, за които обаче не съм чувал да има доказателства. Не бива така да се обвиняват хора. Според мен би трябвало Министерството на културата в лицето на своя институт - НИНКН, да запази възможността да контролира този процес по-отблизо. Боя се, че ще има изкривявания и ще се стигне до доста пародийни изпълнения, защото някой иска да усвои пари.
- Не се ли създава с поправките прекрасна възможност за корупция по места - без контрол е много по-лесно да се купят неколцина общинари, да пробутат нечии "инвестиционни намерения" без мисъл за опазване на наследството?
- Разбира се. И особено много ме притеснява възможността за "мълчаливо съгласие". Ако до два месеца общинските власти не дадат разрешение, смята се, че одобряват всяко намерение. Това е една много удобна вратичка хем да се спази законът, хем да си направиш каквото си решил на местно ниво. да си го правиш съвсем законно. Поне това, според мен, от промените трябва да бъде махнато. Това "мълчаливо съгласие" е много притеснително. С него ще имаме много повече условия за нагласени и дирижирани конкурси, проекти за реставрация, за консервация, където се усвояват големи пари чрез строежи. Надявам се това да падне. На мен не ми харесва по принцип обвинението, че НИНКН е с намалени възможности. Когато намаляваш щата на хората в НИНКН, не можеш да очакваш, че те ще вършат тази работа, която би трябвало да свършат. Всички европейски страни имат такава институция и тя е важна от гледна точка на контрола на държавата върху опазването на наследството.
 - Винаги се сещам за драконовите закони на съседите ни - страни със сходно древно културно наследство като Турция, Гърция, Македония, Сърбия и Албания дори...
- Аз мога да кажа какво става в Италия напоследък. Нашите политици много често цитират Италия като пример, но там в момента върви един обратен процес по отношение на културното наследство. В Италия в момента обаче правителството е решило да закрие всичките офиси по места, които са нещо като малки НИПК. Просто ги закриват тотално. Там върви обратният процес, на затягане на държавния контрол. А в Италия тези малки НИПК-та съществуват едва ли не от 140 години, те отговарят за консервацията и реставрацията по места. Мисля, че при нас махалото прекалено много се люшка. Ние лесно се отказваме от нещо утвърдено и започваме нещо ново. По-добре е да подобриш това, което в момента имаш и познаваш, в което има опит, и да го вкараш в правия път, ако е кривнало. Отколкото да му изземеш прерогативите и да създаваш тепърва нещо много ново, което крие доста опасности.
Сега ние, археолозите, участваме в един специализиран орган към министъра на културата с различни специалисти - и архитекти, реставратори, и от НИНКН, който си дава експертното мнение и за археология, и за старите къщи...
- Но ако в НС одобрят поправките към закона, този ваш съвет се обезсмисля...
- Да, в голяма степен. Дава се всичко в ръцете на специалисти в общините, знам как стават в общините нещата, как там се заиграват и какви са изкривяванията, като стане въпрос за пари, които се усвояват със строителство. И археологическите обекти плащат. Притеснително е. Ще съсипем нещата, а после не можем да ги поправим.  

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ