26 Юли 2025събота10:13 ч.

Първан Симеонов: Рязкото орязване на субсидиите не е добре за демокрацията

Борисов демонстративно си връща партията от Цветанов

автор:Дума

visibility 1901

Намаляване на партийните субсидии трябва да има, но резките и необмислени ходове ще са във вреда на всички - и на партии, и на избиратели. Предложението на Борисов е популизъм и една от целите му е демонстративно да се завърне в партията, да си я върне от Цветанов и да й влее нови сили. Това коментира политологът Първан Симеонов, директор на агенция "Галъп Интернешънъл" в интервю за "Фокус".

Живеем в либерална демокрация на състезаващи се партии. Те са организации на гражданското слово, връзка са между властта и гражданите, напомни Симеонов. По думите му партиите не трябва да бъдат атакувани, а лекувани. Хиляда пъти по-добре е партиите да имат ясно прозрачно обществено финансиране и да се препятства финансирането от неясни икономически субекти, откровения или прикрит лобизъм, или пък чистата корупция. Субсидиите на партиите може би трябва да се оптимизират, но подобни резки движения не излъчват никакъв позитивен сигнал по отношение на качеството на демокрацията у нас, категоричен е политологът. Той е убеден, че такива решения не бива да се вземат прибързано и емоционално и не бива да се търсят конюнктурни икономически ползи от това. А кои ще бъдат губещите от такова рязко намаляване – разбира се, че губещи ще бъдат всички, защото се намали възможността за прозрачност прозрачно финансиране, подчерта Първан Симеонов.

Той открои няколко причини за това Бойко Борисов именно сега да излиза с подобно предложение. Едната, струва ми се основната, е новият подход, който Борисов търси. Той се връща в партията и си я връща – нещо, което ние много отдавна казахме. Борисов си взема партията от г-н Цветанов и е длъжен да прави невъзможни ярки ходове, с които да рестартира партията, смята Симеонов. Не на последно място тя има нужда от това кръвопускане, ако щете, което е живително за нея. А втората причина – струва ми се, че имаше лоши новини по отношение на Шенген, продължи политологът. Знаете, че се очакваше в България да има добри новини точно преди Европейските избори. Очакваше се това да е един от резултатите от безусловно успешното Българско европредседателство на Съвета на Европейския съюз. Обаче не се случи и може би наистина беше нужна такава стъпка. Провокация бяха и действията и на ДПС, и на БСП, които започнаха да се надпреварват в стъпки за намаляване на данъците. Във всеки случай политическият процес в България печели от такъв тип дебат, от такова освежаване, външен граждански натиск, от такава опозиционна надпревара, но пак казвам – дебатът трябва да е по-продължителен, по-задълбочен и такива резки конюнктурни ходове не могат да се правят, защото после ще трябва да ги поправяме наново, предупреди анализаторът. Не на последно място, ако искаме да отговорим на обществените настроения, има и доста по-спокойни, обмислени, работливи и интелигентни начини това да се прави. Партийната субсидия трябва да бъде реализирана, но във всеки случай това рязко намаляване едва ли е правилният ход, обобщи Симеонов.

Според него дебатът за партийните субсидии ще бъде част от предизборната кампания за местния вот.

В пъти по-добре е да има ясно обществено достатъчно финансиране за политическите партии, които в крайна сметка са структури на гражданското общество. Те не са някакво изначално зло, което ние трябва да чуваме. А иначе ако се питаме за имиджа на ГЕРБ – да, той ще получи позитиви от един такъв ход, пак казвам популистки, добави Първан Симеонов. Той уточни, че партиите се нуждаят от сериозни средства, за да поддържат известен апарат, свое присъствие в населените места, своята информационна роля. Трябва да имат свои издания, трябва да имат свои медии, защото партиите в едно либерално-демократично общество, имат и образователна роля, подчерта политологът. По думите му правенето на качествена политика не е евтино и е хиляди пъти по-добре това да се плаща от обществото, защото е в обществен интерес да има качествена политика, а не да се плаща от бизнесмен Х, бизнесмен Y, за да има директен лобизъм.  Нека не забравяме, че голямото харчене за подобряване на имиджа – такова, каквото видяхме в хода на предизборната кампания, не тече през партийните субсидии, а директно през републиканския бюджет, припомни Симеонов. Ние видяхме как се раздават средства абсолютно по личната волята на един човек и с предизборна цел и това няма никаква връзка с партийната субсидия. Тоест, ако ще си говорим как да оздравим публичните финанси тогава, когато става дума за тяхната политическа употреба, виждате, че нещата за злоупотреба са много по-различни от партийната субсидия, подчерта още политологът.

Първан Симеонов коментира и последните дни на напрежение в коалицията "Обединени патриоти". Той описа случващото се там като "двама се карат, третият печели". Тези, които произвеждаха скандали в общи линии намалиха своя вот. Но той не се купи, т.е. търси се нов стопанин и естествено е да го намира в онази опция, която излъчва най-малкото зло. Тази опция в патриотичния микс на последните избори беше Ангел Джамбазки. Това там е лична харизма, смята политологът. Като добавим и така да се каже позитивния тон с партия ГЕРБ, основната управляваща формация, някак си оказа се, че това е събирателното място за патриотичния вот. Оттук нататък коалицията „Обединени патриоти“ трябва да търси някакъв нов вариант на съществувание, защото очевидно балансите вътре са променени. Но те ще загубят, ако продължат сега тази игра на натриване на носовете, смята още експертът. Повече от очевидно е, че позитивът в цялата тази история, поне за момента е във ВМРО. А то рискува да проиграе една немалка част от този позитив като продължи с такъв тип говорене в стил „видяхте ли сега“, прогнозира Симеонов.

Политологът коментира и ситуацията в БСП след оставката на лидера й. Корнелия Нинова търси вот на доверие. Ситуацията на практика е следната – тя разчита на това, че редовият социалист ще се огледа и няма да намери по-добри опции от нея. В интерес на истината това е вярно, смята Симеонов. Вътрешната опозиция в БСП няма да спре да действа. Но е на път някак си да нарани целия клон на партията, клон на който седи и самата Корнелия Нинова. От друга страна вътрешната опозиция в БСП става много важна за местните избори, така че и Нинова трябва да намери някаква мярка, за да не заприлича прочистването в БСП на саморазправа, предупреди още експертът.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 2440

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 2502

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 2428

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 2597

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 2462

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 2430

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 2595

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 2544

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 2540

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 2681

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 3700

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ