19 Май 2024неделя05:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пациенти с петиция за забрана на реекспорта на жизненоважни лекарства

/ брой: 26

автор:Аида Ованес

visibility 1703

През изминалите 2 години пациентите, които ползват жизнено важни медикаменти като инсулин, биологични препарати, нискомолекулни хепарини и др., са в непрекъснат риск да останат без лечение. Причината е реекспортът на тези лекарствени средства. Това пишат в петиция, публикувана на сайта peticiq.com, от сдружение "Диабет и предиабет" до министъра на здравеопазването, управителя на НЗОК и омбудсмана. Засега петицията е подписана от близо 300 души.
Около 9 хил. пациенти във фейсбук групи са принудени да се молят за инсулини на другите диабетици. На лечение с инсулин са над 75 души, повечето от които нямат достъп до социални мрежи и животът им е оставен на произвола на съдбата и на случайността, пише в обръщението.
Жертва на паралелния износ са и биологичните препарати за лечение на ревматоиден артрит, болест на Бехтерев и други ревматоидни заболявания, които са около 4500, както и  нискомолекулните хепаринови препарати, които са евтини, но жизненоважни за бременните с тромбофилия. Отчаяни пациенти купуват медикаментите си от Турция, Гърция, Румъния, Сърбия, но може да купят фалшив или негоден медикамент.
Пациентите подчертават, че замяната на един инсулин с друг или на биологичните препарати не е лесно и бързо, поради което се поставя в риск животът на болните. Затова призоват институциите да намерят механизъм и да осигурят наличието на жизненоважните медикаменти в аптечната мрежа.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ