22 Ноември 2025събота17:10 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Перник минава на газ заради теча от шламохранилището

автор:Дума

visibility 872

Заради теча в шламохранилището към ТЕЦ „Република“ в Перник, градът ще премине на газов котел, за да не спре да получава топла вода. Това заяви екоминистърът Емил Димитров, който бе на мястото на аварията.

Днес няколко блока в квартал „Калкас“ на Перник бяха евакуирани заради скъсана дига на местното шламохранилище. Там се депонира най-фината прах след преработката на въглищата от ТЕЦ “Република”. Водата заля местното футболно игрище, но течът беше овладян и не се наложи по-голяма евакуация на населението.

Надявам се да не са толкова големи екологичните щети. Шламохранилището е на завода в Перник, през последните години е имало 10-15 предписания какво да се направи и как да се направи, уточни министър Димитров.

От своя страна кметът Станислав Владимиров бе категоричен, че от ТЕЦ-а ще трябва да понесат отговорност за аварията и за това, че не са изпълнили предписанията.

Трябва да си укрепят бреговете на хранилището, да го ползват за извънреден режим, докато си оправят другото хранилище, добави Емил Димитров. На този етап, за да няма отпадъци, Топлофикация ще преминат на газ в извънреден режим, ще издадем и съответните предписания, добави още Димитров. Но това е решение, ако нямаха газ в котела, какво правим? За да не спре градът да получава топла вода, трябва да работи заводът. Заводът ако работи с това шламохранилище, означава пак да тече вода докато не се укрепи. Добре е, че в завода има газов котел, ще преминат на газов котел, може цената да е малко по-висока, но и въздухът ще бъде чист, а и градът ще има топла вода, каза още екоминистърът.  Той бе категоричен, че ще има санкции, каквито са предвидени в закона.

Министърът на икономиката Емил Караниколов обясни, че сигналът за инцидента е получен сутринта към 9.15 ч. за наводнение в някои къщи на квартала. Благодаря за бързата реакция на областния управител, на кмета, на пожарна безопасност, на полицията, които предприеха незабавни действия. Към момента течът е спрян, предстои укрепване. Това хранилище към момента се вижда, че е достигнало капацитет вероятно над 100%, което означава, че ако продължи по този начин и има и валежи, това може да създаде същата опасност след няколко дни. Затова единственото решение в момента е да се работи на газ, за да нямаме повече отпадъци, за да не се стига до такива инциденти, заяви министър Караниколов, цитиран от БГНЕС.

Кметът на Перник Станислав Владимиров обясни, че след като е получил сигнала сутринта, веднага се е обадил и на премиера Борисов, който е изпратил трима министри на място. Видяхте, вече стенат е укрепена, няма разлив на вода. Цялата налична техника, с която разполагат фирмите на територията на общината е тук. Виждате какво огромно количество камъни и инертни материали се изсипва, стената ще бъде допълнително укрепена. Това хранилище трябва да бъде затворено и рекултивирано, така че това са следващите стъпки, добави кметът на Перник. Евакуирахме превантивно хора в долната част на квартал „Калкас“, затворен беше пътят София- Кюстендил, добави Владимиров и подчерта, че е видимо, че това шламохранилище трябва да бъде затворено.

Вътрешният министър Младен Маринов добави, че дигата вече е укрепена, но предстои да се укрепи още, за да не се повтори случаят. Уведомен е главният прокурор, който разпореди започването на следствени действия. Те ще започнат с оглед и ще преминат към проверка на документацията. Колегите ще останат на място до пълно ликвидиране на последствията и заплахата за местното население, добави още Маринов.

Районна прокуратура – Пeрник започва разследване във връзка със скъсването на дига на шламохранилище в града. Незабавно след постъпването на сигнала за аварията, административните ръководители на окръжната и районната прокуратури в Перник са се отправили към местопроизшествието. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата на Р България.

Досъдебното производство ще бъде взето на специален надзор от Апелативна прокуратура – София.

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 4558

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 3460

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 3447

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 3536

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 3548

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 3403

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 3497

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 3496

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 3837

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 3021

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 4271

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ