20 Май 2024понеделник10:34 ч.

Петев се заканва

Ако нямаше шансове да се класираме, нямаше да поема отбора, обяви националният селекционер след успеха с 1:0 в Малта

/ брой: 134

visibility 14

Националният селекционер Ивайло Петев изрази задоволство от първата си победа начело на България. Минималният успех като гост срещу Малта с гол на Ивелин Попов (56) остави България в спора за третото място, осигуряващо участие в баражите за Евро 2016.
"Естествено, че мачът се разви според моите очаквания. Изцяло доминирахме, търсехме победата от първата минута. Създадохме доста голови ситуации. Щастливи сме от спечелените 3 т. Поздравления за момчетата, които до голяма степен изпълниха тактическите задачи. През втората част също продължихме да доминираме и показахме нужния характер. Аз още преди казах, че мачът в Малта ще бъде труден. Специално за пропуснатата дузпа - то може да се случи на всеки. Но като цяло стана един добър мач. Ако нямахме шанс за класиране, нямаше да стана треньор на националния отбор. Сега шансовете ни са по-големи, но такива имаше още от срещата с Италия. Преследваме ги от първия ми мач. Доста неща има да се подобряват. През месец септември срещу Норвегия ще изиграем по-добър мач. Тогава ще изглеждаме по различен начин, тъй като след края на сезона психическото и физическото състояние на футболистите не е най-доброто", заяви Петев. Попитан да коментира факта, че започва със същите футболисти, които отстъпиха с 0:4 на Турция, Петев отговори: "В определени мачове всеки може да направи грешки. Важното е какво мисля аз и смятам, че изборът ми е правилен. Преценил съм, че това са най-добрите играчи, и те доказаха, че могат да изиграят един важен мач."
Авторът на победния гол за България Ивелин Попов е уверен, че националният отбор ще се вдигне като птицата феникс след победата в Малта. Попето обеща нещо интересно на 3 септември, когато посрещаме Норвегия на "Васил Левски" в пряк спор за 3-ото място. "В Малта винаги се играе трудно. Пропуснахме още голове, но един път става, друг път - не. Имахме още положения, например на Мицански - зачуди се дали да я бие с крак или с глава, както и гредата на Манолев. Когато топката не достига достатъчно до мене, треньорът ми е казал да се връщам и да я искам по-назад. Така че спазвам тактическите указания. Идва мачът с Норвегия, където стадионът ще се напълни и ще се случат интересни неща. Да, пропуснах дузпа в София срещу този съперник, но аз ако гледам негативно и обръщам внимание на всичко, нямаше да съм в националния отбор. Нали знаете как се вдига птицата феникс, ето така ще се вдигнем и ние!", обеща Попето.
Вратарят Божидар Митрев, който изигра едва трети мач (първи официален) с националната фланелка, обяви, че не е имал никакви притеснения. "Много тежък мач изиграхме, но смятам, че в защита се справихме. Изпуснахме доста положения. Футболистите на Малта играят на предела на възможностите си, действат прибрано, разчитат на контри. Ние изпуснахме няколко добри положения, но се радвам, че спечелихме. Дали съм се притеснявал? Не, това е третият ми мач за България. Първите 2 бяха срещу по-сериозни противници. Цяла седмица слушахме простотии след мача с Турция, че са ни размазали. Аз смятам, че играхме прекрасно. Който е гледал мача с турците, знае, че ни вкараха 3 случайни гола за 3 минути. Какво си казахме през седмицата? Целият отбор се събра и си казахме да не обръщаме внимание на това, което се пише. Прекалено голяма помия се излива срещу нас от всички страни. Радвам се, че усилията ни бяха възнаградени. Победихме доста изстрадано, но напълно заслужено", коментира вратарят на Локо Сф.
"За нас е важно да побеждаваме, както победихме. Другите мачове сега не ни интересуват. За съжаление понякога така става, пропускат се положения, дузпи. Да, изпуснах дузпа и още 1, 2 добри положения. Но колегите ми помогнаха и не съм имал време да мисля за това. Имал съм мачове, в които пък съм вкарвал 1-2 гола, така че не се притеснявам", заяви Илиян Мицански, който пропусна дузпа в добавеното време през първата част.

Евро 2016
квалификации

Група H
Maлта - България 0:1 Попов ( ) проп. дузпа: Мицански (45-Б)  Хърватия - Италия 1:1 1:0 Манджукич (11) 1:1 Кандрева (36-д), проп. дузпа: Манджукич (7-Хърв); Норвегия - Aзербайджан 0:0
Група D
Полша - Грузия 4:0; Ирландия - Шотландия 1:1; Гибралтар - Германия 0:7 (0:1)
Група F
Финландия - Унгария 0:1; Фарьорски острови - Гърция 2:1; Северна Ирландия - Румъния 0:0
1. Румъния    6    4    2    0    7:1    14
2. Сев. Ирландия    6    4    1    1    8:4    13
3. Унгария    6    3    2    1    5:3    11
4. Фарьорски о-ви    6    2    0    4    4:8     6
5. Финландия    6    1    1    4    5:8     4
6. Гърция    6    0    2    4    2:7    2