18 Май 2024събота01:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петролният конфликт между Иран и Европа

Старият континент може да плати скъпо за петролната конфронтация, прогнозират руски експерти

/ брой: 44

visibility 74

Мария Селиванова
РИА Новости


Ако Иран спре изцяло петролните доставки за ЕС, според експерти ще потрябват седмици, за да организират европейците снабдяване от други държави. В неделя Иран отказа петрол на Великобритания и Франция, но те едва ли ще пострадат силно. По ирония на съдбата обаче основен потребител на иранския нефт е Гърция - страна с огромни икономически проблеми.
Иранското външно министерство предупреди европейските дипломати, че Иран "засега не прави това поради хуманитарни причини и заради студеното време в европейския регион". Със заплахата да откаже напълно доставките на петрол за ЕС Иран отговаря на ембаргото върху петролните доставки от страната, договорено от Евросъюза на 23 януари, което ще влезе в сила на 1 юли 2012 г. Споразумението предвижда всички членки на общността, купуващи нефт от Техеран, изцяло да преустановят дотогава вноса от страната.
Основният дял от европейския внос на ирански петрол - близо 68 на сто, се пада на Гърция, Италия и Испания, еврочленки със сериозни икономически проблеми. При това в Гърция потреблението на "черно злато" от Иран е 35 процента от общия обем. През 2011 г. държавите от ЕС купуваха от Иран средно по 600 хиляди барела петрол на денонощие.
"Европейските страни имат горивни резерви, които за кратко може да компенсират липсващите обеми ирански петрол, но това няма да реши проблема - европейците ще се наложи да търсят нови източници на доставки", заяви пред РИА Новости Виталий Крюков, анализатор от инвестиционно-финансовата къща "КапиталЪ". Още повече че резервите от гориво са тънка работа: разпределени са неравномерно в Европа и ще трябва да се прехвърлят, със сигурност ще има проблеми с логистиката, поясни Константин Симонов, директор на Фонда за национална енергийна сигурност на Русия. В момента активно се преговаря със Саудитска Арабия - Рияд вече заяви, че има свободни мощности, които може да задейства в най-кратък срок. "Краткият" срок в случая означава няколко седмици, уточни експертът от руската инвестиционна компания "Тройка диалог" Валерий Нестеров. "Допълнителните мощности на Саудитска Арабия надхвърлят 2 милиона барела за денонощие - пресметна Виталий Крюков. - По принцип Саудитска Арабия може да покрие 'отпадналия' петрол от Иран. "Европейците може впрочем да срещнат технически проблеми, защото всеки завод технологично е пригоден за специфичен вид петрол - отбеляза Нестеров. - Съответно не е сигурно, че европейците ще може безпроблемно да сменят иранския нефт с петрол от Саудитска Арабия". "Европа просто няма алтернативи освен спешни доставки от Саудитска Арабия, смятат експертите. Не бива да се разчита и на петрол от останалата Африка. Те могат да доставят само малки количества", уточни  Крюков.
Руският петрол дори теоретично не може да стане алтернатива на иранския за Южна Европа, каза Константин Симонов. "Днес пред руските петролодобивни компании се отварят чудесни ниши, но фирмите са неспособни да ги заемат", добави той. В момента Русия не може да увеличи добива на петрол, за да осигури на ЕС допълнителни количества, поясни Симонов. Но дори да разполагаше с "излишен" петрол, Русия трудно би го доставила в Южна Европа. Федерацията не успя да осъществи идеята за изграждане на петролопровод "Бургас-Александруполис", чрез който да изпраща нефт директно в Гърция.
Европа може да плати скъпо за петролната конфронтация. "Санкциите ще оскъпят петрола, а това ще вдигне цените на стоките в Европа и в света", заяви вътрешният министър на Иран Мостафа Мохамад Наджар. Експертите впрочем дават различни прогнози за петролните цени. Константин Симонов очаква те да нараснат след конфронтацията, а според Валерий Нестеров с цената на петрола няма да стане нищо особено. "Иранският фактор вече е включен в цената на нефта", каза той. Нещо повече, икономическите проблеми на Европа "дърпат" цената надолу, защото търсенето на петрол намалява, допълни аналитикът.
Евентуалните промени в цената на петрола може да означават сериозни неприятности за много държави, а за основните потребители на нефт от Иран проблемите ще са огромни. "Икономическото положение в Гърция няма накъде повече да се влошава, но петролните проблеми явно ще бъдат кошмарен удар - каза Константин Симонов. 
След това по-силните европейски държави ще трябва или да помагат на Гърция, или да й позволят да напусне зоната на еврото. Последното ще постави под удар и самото съществуване на еврозоната, казват експерти.
Превантивният отказ на Иран да доставя нефт в държавите от ЕС ще удари впрочем и самия износител. И щетите за Иран ще са далеч по-сериозни, отколкото за Европа, тъй като бюджетът на Ислямската република твърде силно зависи от петролния износ, изтъкна Нестеров.
Пропуснатите приходи ще са няколко десетки милиона долара за денонощие. Защото износът на петрол и петролни продукти е 70-80 на сто от доходите: там икономиката е още по-малко диверсифицирана, отколкото в Русия, каза той. А според Константин Симонов делът на петролните приходи в иранския бюджет достига 60 на сто, "тъй като Иран почти не изнася нищо друго".
Освен това на Иран ще се наложи да пласира някак своя "европейски" петрол, уреждайки продажби за Китай и Индия. И може би дори да прави отбив от цената. Китай вече започна собствена игра, с която обърква сметките и на европейците, и на иранците. "Иран разчиташе, че щом откаже да продава петрол на Европа, този петрол ще бъде купуван от Китай, най-големия потребител на ирански нефт, а малки обеми ще отиват и за Индия. Разчиташе се Китай да увеличи покупките не само за вътрешна консумация, но и за формиране на стратегически резерви." Китай обаче излъга очакванията - намали двойно покупките на ирански нефт и увеличи поръчките от Саудитска Арабия.
"Китай преследва две цели: играе срещу Европа, като й отнема възможността да купува саудитски петрол в необходимия обем, и същевременно гледа да "изработи" Иран с цената на неговия петрол - каза Симонов. - Фактически Иран се хвана в капана: онзи, на когото разчиташе за нарастване на търсенето, го удари под лъжичката." Каквото и да мислим за Иран като политически режим, Китай постъпи много коварно, подчерта експертът.
Тъй че днес виждаме хванати в капан и Иран, и Европейския съюз. Ембаргото ще означава огромни загуби и за двете страни.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ