05 Май 2024неделя14:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Полша иска от САЩ "Томахоук"

С крилатите ракети щели да бъдат оборудвани новите подводници на Варшава

/ брой: 57

автор:Дума

visibility 53

Полските военни са поискали от САЩ условията за доставянето на крилати ракети тип "Томахоук". Това съобщи лично полският военен министър Томаш Шемоняк в ефира на радио PR1.
"Точно така, аз потвърждавам тази информация. Ние се подготвяме за въвеждане в употреба на на нов тип подводница. Една от възможностите, които искаме да имаме, е изстрелването на ракети. За да се разшири и да се увеличи конкуренцията тук, ние питаме различни страни дали са готови да ни предоставят такъв тип ракети", заяви главата на министерството на отбраната.
"Разговаряме и с други страни по този въпрос", отбеляза той. "Темата е анализирана дълго, в крайна сметка установихме, че нашите бъдещи подводници трябва да имат тази способност. Разговаряме с всички, които са в състояние да доставят такива оръжия", добавя Шемоняк.
Според министъра ракетите "Томахоук" трябва да бъдат разположени на три нови подводници, които Варшава разчита да получи до 2030 година. Симоняк отбелязал, че ракетите трябва да станат елемент от системата за сдържане към "потенциален агресор".
През октомври 2014 г. САЩ одобриха продажбата за Полша на 40 крилати ракети с въздушно базиране AGM-158 JASSM, заявени още през 2012 година. Тези ракети са способни да поразяват цели на разстояние до 360 км, от 2015 г. те ще бъдат поставяни на изтребителите F-16 от полските ВВС, които ще бъдат подложени на допълнително модернизиране. Договорът на стойност 250 млн. долара е подписан през декември 2014 година.
"Томахоук" е американска многоцелева високоточна дозвукова ракета с голям радиус на действие със стратегическо и тактическо предназначение. Тя може да бъде разположена на самолети и на кораби, носи около 500 кг взривни материали и е способна да поразява цели на разстояние повече от 1000 км. "Томахоук" са много прецизни и мощни крилати ракети. Летят на 40 метра над земята и следват релефа - точно заради това не се засичат от радарите. Засега те са на въоръжение само във флотите на Щатите и Великобритания. Новите оръжейни системи позволяват през торпедните тръби на подводниците да се изстрелват и противокорабни ракети. Първите образци "Томахоук" са приети на въоръжение през 1983 година. Ракетата през различните години е произвеждана както с ядрен заряд, така и с конвенционален за различни носители (подводни, надводни и въздушни стартови устройства).
Закупуването на три подводници с ракети е съставна част от програмата "Орка", която предвижда модернизация на полските въоръжени сили. Общата стойност на тази програма е 33 милиарда долара. Подписването на споразумение с потенциалния доставчик е планирано за втората половина на 2016 година. Самата доставка на подводниците може да бъде изпълнена през 2022 г., уточнява ТАСС.
Министър Шемоняк каза още, че около 10 000 натовски войници ще вземат участие във военни учения в Полша тази година. Сред тях ще бъдат и около 5000 военни от новосъздадения натовски корпус за бързо реагиране, известен като "Спиърхед" (Острие на копие). От началото на кризата в Украйна управляващите във Варшава искат засилване на военното присъствие на НАТО в региона.
Междувременно полската агенция ПАП съобщи, че първите полигонни учения на Силите за бързо реагиране на НАТО ще се проведат през юни в Полша. Планираните маневри са наречени "Noble Jump". В първата им фаза, която ще протече през април, подразделения от Чехия и Холандия ще получат заповед да изпратят части от силите за бързо реагиране в най-кратък срок. По сценарий войниците трябва да стигнат до летището, но с това тази част на учението приключва. Едва през юни ще се проведе и втората, полигонна част от учението на територията на Полша. По данни на ПАП маневрите ще се проведат в Западна Полша, в района на град Жаган. В тях ще участват няколко хиляди войници от Германия, Холандия и Норвегия.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ