19 Септември 2025петък21:43 ч.

Попмео тръгва на обиколка из Балканите в опит да ограничи руското влияние

автор:Дума

visibility 863

В началото на октомври държавният секретар на САЩ Майк Помпео се отправя на европейска обиколка, се посочва в изявление, разпространено от външно-политическото ведомство.

Първата му визита е на 1 октомври в Италия. Там той ще се срещне с президента Серджо Матарелла, премиера Джузепе Конте и външния министър Луиджи Ди Майо. Помпео ще посети Абруцо, откъдето са емигрирали предците му.

На следващия ден той ще произнесе реч във Ватикана на симпозиума, организиран съвместно от САЩ и редица религиозни организации. Държавният секретар ще има и частна аудиенция при римския Папа Франциск.

След това той ще отпътува за Черна гора и ще се срещне с президента Мило Джуканович, премиера Душко Маркович и външния министър Срджан Дарманович.

Оттам Помпео ще се отправи в Северна Македония за преговори с президента Стево Пендаровски и премиера Зоран Заев. А после ще замине за Атина за среща с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, външния министър Никос Дендиас и министъра на отбраната Николаос Панайотопулос.

Агенция Интерфакс цитира неназован високопоставен служител на Държавния департамент, посочен в публикувана от ведомството стенограма на брифинг, според когото по време на обиколката си Помпео ще опита да положи усилия, насочени към борбата с влиянието на Русия върху тези държави, пише „Епицентър“.

По време на посещенията на 4 октомври и в Черна гора, и в Северна Македония, "ще говорим за усилията на Русия да сее раздори в региона", заяви високопоставен американски служител в Ню Йорк в кулоарите на Генералната асамблея на ООН.

От тези суверенни и независими държави и техните народи зависи да вземат решенията си в посоката, в която искат да вървят. И моето решение да настояват за членство в НАТО, според мен, беше важно за тях, заяви официалният представител.

Длъжностното лице посочи предполагаемия заговор за преврат през 2016 г. в Черна гора, който е имал за цел да осуети плановете на бившата югославска република за присъединяване към НАТО.

Ние видяхме признаците на злонамереното влияние на Русия в тези страни, казва въпросният представител на Държавния департамент.

Визитите на Помпео съвпадат с разразилия се американо-украински скандал, в който се забъркаха президентите Доналд Тръмп и Володимир Зеленски. Три комисии от Камарата на представителите в Конгреса на САЩ отправиха искане към Помпео с настояването той да предостави всички документи за контактите с правителството на Украйна, съобщава днес Би Би Си.

 

 

Данъчните декларации за 2025 г. ще се изготвят в левове

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 175

Купуваме еднодневна винетка от февруари догодина

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 175

Вдигането на ДДС ще удари икономиката най-силно

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 175

С 4% намаляват чуждите инвестиции у нас

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 175

Национална стачка парализира Франция

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 175

Естония няма да затвори границата с Русия

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 175

Замразяват заплатите на депутатите в Словакия

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 175

Кататония

автор:Александър Симов

visibility 193

/ брой: 175

Стратегия за остаряване

автор:Юрий Борисов

visibility 211

/ брой: 175

Сега ли се сетихте?

visibility 223

/ брой: 175

Непоколебимост по пътя към националния идеал

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ