27 Юли 2025неделя16:26 ч.

Пощите вдигат цените

автор:Дума

visibility 789

“Български пощи” вдигат с до 20% цените на някои от услугите си от днес.

Промяната обхваща цените на кореспондентските пратки, печатни произведения и малки пакети “със и без предимство” за страната, уточнява БГНЕС. Това е услугата, според която пратките се доставят по възможно най-бързия начин.

Увеличение ще има и за кореспондентски пратки, печатни произведения и малки пакети “със и без предимство” за чужбина, както и допълнителната универсална пощенска услуга “препоръка” отново за чужбина.

Основание за увеличението на цените на международните пратки е промяна в стойностите за доставка на международни писмовни пратки (крайни такси) на чуждите пощенски администрации. Има увеличение на разходите за материали, разходите за амортизации и тези за възнаграждения.

От „Български пощи“ уточняват, че няма промяна в цените на най-масово използваните услуги като непрепоръчана кореспондентска пратка “без предимство” до 50 грама, изпращане на пощенска картичка “без предимство” и препоръчаните писмовни пратки “с предимство” над 1 кг за чужбина. Същите остават цените и за вътрешните и международните колетни пратки, цената на услугата “препоръка” за страната и др.

Средното изменение при международните пратки – писма, малки пакети и печатни произведения “без предимство”, е около 15%, като цените при пратките над 1 кг остават без промяна. За препоръчаните обемни пратки за чужбина, които са пратки “с предимство”, изменението на цената е между 7 и 20%. Променя се цената на допълнителната услуга “препоръка” от 4 лв. на 4.90 лв., показват новите тарифи на “Български пощи”.

В страната средното повишение при писмата, малките пакети и печатните произведения “без предимство” e 6.9%. Увеличават се цените на писмовните пратки “с предимство” в различните формати, като нарастването е с 15%.

Новите тарифи са съгласувани с Комисията за регулиране на съобщенията, уверяват от дружеството.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12144

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12347

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12324

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 12757

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12401

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12023

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12202

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 12537

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 12540

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12084

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12606

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ