17 Май 2024петък18:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Потребност и лукс

/ брой: 285

автор:Надежда Ушева

visibility 716

Току-що приключилият Софийски панаир на книгата, в който участваха над 130 наши и чуждестранни изложители, постави актуални въпроси за съдбата на книгата. И по-точно за съдбата й на българския книжен пазар. Издатели дискутираха идва ли краят на книгите и защо българите все по-малко четат.
Защо ние, възрастните, все по-рядко посягаме към наш роман или световен бестселър? Избираме какви ли не развлечения само и само да избягаме от компанията на добре написаната книга и мъдростта, която ще намерим в нея. И децата подминават с лекота безценно съкровище - това, което са ни завещали големите литературни класици. Израстват, без да познават творбите на Вазов, Йовков, Вапцаровите стихотворения... Нашите ученици не знаят и за образците на руската и западноевропейската литература. За сметка на това пък тийнейджърите ни без проблем се учат да пият и пушат. Смело раздават юмруци и се хвалят кой кого е набил и колко алкохол е изпил... 
За слабия интерес към четенето алармираха и българските издатели. Те определят отиващата си година като тежка в продажбите. Повечето отчитат спад заради неотминаващата икономическа криза. Към нея трябва да прибавим и лошото състояние на библиотеките в страната, високия данък добавена стойност върху книгите (България е втора в Европа с 20 процента ДДС след Дания, която води с 25%), електронните издания, които все повече набират скорост в интернет пространството... Не на последно място има значение и високата цена, която трябва да заплатим за избраната от нас книга. Всичко това неминуемо се отразява отрицателно и върху продажбите, и върху желанието ни за четене.
Средностатистическият българин трудно отделя средства за литература и за каквото и било  изкуство. Зает с физическото си оцеляване, нашенецът все по-малко се сеща за духовното си развитие. А книгите все по-рядко влизат в българския дом - и като подарък, и като покупка. Те се превръщат не в потребност и празник за душата, а в излишен лукс.
Може би и за това последните тенденции дават  приоритет на виртуалната мрежа и по отношение на книгите. Там, където всичко се случва на един клик разстояние, все повече потребители предпочитат тази форма не само за общуване, но и за четене. Електронните книги настигат и надминават печатните по продажби и популярност. Според специалисти още трудно може да се определи броят на онлайн клиентите, но те са сигурни, че техният брой се увеличава непрекъснато. Това основно са хора на 25-50 години, предимно работещи целодневно с компютър. Проучванията показват, че физическото и електронното копие на книги трябва да вървят паралелно.
И затова е добре специалистите да помислят как могат да съживят пазара, предлагайки качествена литература на достъпни цени. А управляващите да направят това, което зависи от тях - максимално да облекчат и издатели, и потребители с адекватна културна политика.    

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 399

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 348

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ