18 Май 2024събота18:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Пред вратите на Шенген

Ще има ли край безкрайното отлагане на присъединяването на България и Румъния към европейската зона без граничен контрол?

/ брой: 52

автор:Кристиела Симеонова

visibility 134

В безконечно се превърна нашето чакане пред портите на Шенгенското пространство, превърнало се в символ на висока степен на сътрудничество и доверие между отделните страни членки. Макар да се сме изпълнили всички технически критерии, макар и ЕП, и ЕК да ни подкрепят, включително и отделни страни членки, очевидно спирачките пред нашето и на Румъния приемане са политически. Липсата на доверие явно е основен фактор. Все още има държави като Холандия, Германия, Франция и Белгия, които не ни вярват достатъчно, за да ни приемат в европейското пространство без граничен контрол. Все още има държави, които използват мониторинговия механизъм и негативните доклади на Брюксел като аргумент срещу приемането ни в Шенген. Че проблеми имаме, е ясно, но пък и действието на тези доклади вече почти се обезсмисли и техният край не се вижда.
За нас Шенген се превърна във въпрос на достойнство и уважение, каквито явно не сме засвидетелствали в достатъчна степен пред европейските си партньори. И после нека ни убеждават от Брюксел, че всички в ЕС сме равни, България и Румъния не са третирани по по-различен начин - въпреки че примерите, опровергаващи това, са много, и не сме черните овце на съюза... А последната разделителна линия между нас и общия европейски дом все още е налице.
Ние заедно със северната ни съседка сме последните две държави от новите членки на ЕС - с изключение на Хърватска, която се присъедини към съюза през 2013 г., които са подписали Шенгенското споразумение, но още не са приети в зоната. Още на 7 юни 2011 г. Европарламентът гласува с голямо мнозинство резолюция, с която подкрепи присъединяването на България и Румъния в Шенгенското пространство. Съветът на министрите на ЕС по вътрешни работи и правосъдие няколко пъти обаче отлага решението си. Очакваше се двете страни да влязат в Шенген с морските и въздушните граници от 25 март 2012 г., а със сухопътните - до 31 юли. Но това не се случи.
Приемането ни в Шенген всъщност означава и повече сигурност в ЕС, тъй като ние се явяваме външна граница на съюза. Намираме се в един от най-тежките райони на ЕС, където бежанският натиск е много силен - между другото и в проблема с бежанците Европа трябва да прояви солидарност. Предвид нарастващите заплахи пред европейската сигурност заради вилнеещите джихадисти от "Ислямска държава" и действията на радикални елементи и вътре, на територията на ЕС, това е наложително за укрепване на общите европейски граници. Именно затова приемането ни в Шенген означава и поемането на огромна отговорност. От друга страна обаче, растящите терористични заплахи може да се окажат причината, поради която евролидерите още повече да затегнат Шенгенското пространство за нови членове.
От общите усилия на нашите политици тук, в България, а и тези отвъд границите ни, пратениците ни в Брюксел, зависи промяната на отношението. Дано подетата от лидера на ПЕС Сергей Станишев кампания "България в Шенген. Време е!" даде своите реални резултати и покаже, че е възможно обединение на всички политици в името на реализирането на националните интереси.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ