02 Май 2024четвъртък19:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Приказки за тъкането разказват в НИМ

Мултимедийна програма представя всички работни занимания по едноименния проект и участниците в тях

/ брой: 34

автор:Дума

visibility 91

Изложбата "Приказки за тъкането" ще бъде открита днес в 13.30 ч. в Националния исторически музей, научи ДУМА от ст.н.с. д-р Цветана Кьосева - и.д. директор на НИМ. Тя е организирана по едноименния проект, осъществен от музея с финансовата подкрепа на Националния фонд "Култура" по програмата "Автентичен фолклор". Основен партньор е средното специално училище за деца с увреден слух "Проф. д-р Дечо Денев" в София. Крайната цел е да бъде подпомогнато социализирането на младите хора със специфични потребности чрез запознаване с непреходните ценности на традиционната българска култура.
Националният исторически музей притежава богата колекция от народни тъкани и облекла от края на ХIХ и началото на ХХ в., както и уреди, които се използват при подготвителните етапи за традиционното тъкачество. Това дава възможност за обучение на младите хора по обичайните техники на тъкане, както и за използване на традиционни материали при изработването на художествени творби.
При подготовката на изложбата като доброволци са участвали студенти от Националната художествена академия. Направен е опит да бъде пресъздадена закачливата атмосфера по популярната песен "Прела баба", стихчетата на която водят посетителя по експозицията, проследяваща подготовката на суровините и технологичните етапи. Мултимедийна програма представя всички работни занимания и участниците в тях. 
През 2010 г. тържественото откриване на проекта "Приказки за тъкането" съвпадна с празника на пролетта - Първи март. На тази дата през 2011 г. ще започне работа новото тъкаческо ателие в училището.
За една година се състояха 19 занимания, изтъкани бяха 33 пана на рамка и 13 торбички - на хоризонтален тъкачен стан. Обучени са 38 ученици, допълва Кьосева.
В дърводелската работилница на училището момчетата направиха 9 дървени хурки, които, заедно с торбичките, са показани в изложбата. Тя е придружена от дипляна и каталог на включените предмети, изработени от учениците.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ