Признават 60 дни неплатен отпуск за стаж
Над 3700 са подадените заявления по мярката за подпомагане на родители, които са в неплатен отпуск, за да гледат децата си. Мярката ще продължи да действа, докато е небходимо и може да се удължи до края на годината. Това стана ясно от думите на социалния министър Деница Сачева, която заедно с вицепремиера Томислав Дончев и министъра на икономиката Емил Караниколов обявиха какви са резултатите от досегашните социални и икономически мерки и кои от тях ще продължат да действат и след края на извънредното положение. Сачева заяви, че с промените в Закона за здравето допълнителни 30 дни неплатен отпуск ще се признават за трудов и осигурителен стаж. Така този период общо става 60 дни. Това пък означава, че хората по принуда в неплатен отпуск могат да ползват здравните си права, както и стаж за пенсиониране.
Подновява се проект „Родители в заетост“, който дава работа на кандидати-детегледачи, които желаят да полагат грижа за деца от 0 до 12 години. Към момента са подадени 7600 заявления и 4154 безработни са назначени като детегледачи, отчете Сачева. Обикновено това е близък роднина, който е без работа. Детегледачите се избират от самите родители. За тази мярка са предвидени 17 милиона лева, необходимо е да се обърнат към Бюрата по труда.
Към днешна дата общо 42 000 души в 240 общини се ползват от услуги за това да бъдат наети за обслужване на възрастни, хора с увреждания и хора под карантина. Стойността на услугата е над 45 милиона лева. Целевите средства за диагностика и лечение, изплатени през МТСП, – 1498 души, които нямат доход и здравни осигуровки, са получили възможността да получат болнично лечение на стойност 1 162 895 лв., които са преведени към НЗОК, съобщи още министърът на труда и социалната политика.
Към момента регистрираните безработни в страната са 377 706 души, а към 13 март са били 201 000. Нарастването е с 99 755 души, показват данните на МТСП. От началото на кризата работа са намерили 28 271 души. Те са наети в секторите здравеопазване, социални дейности, патронаж, транспорт, логистика, напитки.
За мярката 60/40 ориентирана към бизнеса до момента са подали заявления 12 187 работодатели за общо 191 344 работници и служители. Сачева напомни, че до 30 юни работодателите могат да кандидатстват за компенсации на своите служители.
С транспортният министър Росен Желязков е обсъдена възможността от 1 до 15 юли компаниите, регистрирани в икономическите дейности пътнически, крайградски транспорт и друг транспорт да кандидатстват за подкрепа от държавата в размер на 290 лева за заето лице за период от 6 месеца. Това са около 29 000 лица, общо заети в този сектор, за тази мярка са отделени 40 млн. лева, каза още Сачева.