02 Май 2024четвъртък13:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проблемите в земеползването чакат решение

Нарастват жалбите от собствениците на земеделска земя

/ брой: 163

автор:Дума

visibility 7

През миналата година омбудсманът Константин Пенчев огласи, че в институцията, която ръководи, има тенденция за нарастване на броя на жалбите на собственици на земеделски земи, свързани с ползването им. Проблемът е следствие от развития поземлен пазар, който функционира без нормативни ограничения за размера на притежаваната и ползваната земеделска земя, се казва в доклад на омбудсмана, депозиран в Народното събрание още през миналата година.
Оплакванията на гражданите са свързани основно с действащия аренден модел на стопанисване на земеделските земи и по-конкретно с ниските арендни плащания, нередовното заплащане на договорените арендни и наемните вноски, трудности при прекратяване на арендните договори, препятстване на сключването на договор с друг арендатор, събирането на рентните плащания по съдебен ред и отказан достъп до информация.
Значителен брой оплаквания на собствениците са свързани и с определянето на имотите им като "бели петна" и включването им в масиви за уедрено ползване, въпреки че те сами ги обработват. Например собственик от Монтанско, който обработва земите си самостоятелно от 12 години и притежава селскостопанска техника, е изразил пред омбудсмана недоволство от разпределянето им като "бели петна", защото не е декларирал, че ще ги обработва сам, и по такъв начин е лишен от ползването им за една стопанска година.
Има и оплаквания за отказан достъп до информация на собствениците на земеделски земи за това кой ги ползва. Има собственици, които отникъде не могат да разберат кой ползва имота им и получава субсидиите за това.
Констатациите на омбудсмана са, че се създават предпоставки за нарушаване или застрашаване на правото на собственост върху земеделските земи, на правото на информация и на ефективна защита в разумен срок. Според Пенчев налице е системен проблем, който се корени в липсата на достатъчно регулативни/саморегулативни механизми в уредбата на отношенията по повод ползването на земеделските земи, за да се гарантира на собствениците на земеделски земи получаването на еквивалентна облага срещу отстъпеното право на ползване, от една страна, и от друга - самостоятелното упражняване на правомощието ползване в процедурата по формиране на уедрени масиви за ползване.
Многобройната категория дребни собственици на земеделски земи е в неравностойно положение и е необходима допълнителна защита на правата им, пише омбудсманът. Според Пенчев ограниченият достъп до информация създава пречки за ефективна защита срещу неправомерното ползване на земеделските земи.
Позицията на омбудсмана е, че е наложително да продължат съвместните усилия на всички заинтересовани страни, включително по законодателен път, за постигането на по-справедлив и реален баланс между правата на собствениците на земеделски земи и ползвателите, които да включват и следните идеи:
-    регулиране на арендното/наемното плащане - въвеждане на нормативно установен минимален размер или на минимален и максимален размер;
-    разширяване на участието на сдружения на собствениците и ползвателите в поземлените отношения, като им се признае от закона представителен статут;
-    съдействие на институциите, съвместно със сдруженията на собствениците и ползвателите на земеделски земи, за създаване и разпространение на примерен образец на аренден/наемен договор за земеделски земи;
-    осигуряване на достъп до информация (включително и чрез интернет) на собствениците на земеделски земи и на компетентните органи за целите на изземването по административен ред на неправомерно ползваните земеделски имоти;
-    провеждане на информационни кампании от органите по поземлената собственост за разясняване на правата на собствениците на земеделски земи и правните последици, свързани с изискването за деклариране на намеренията на собствениците на земеделски земи за ползването на имотите им, с цел избягване на проблема с мнимите "бели петна".

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ