19 Април 2024петък20:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Светът е малък

Проблемното дете на Европа?!

/ брой: 78

автор:Николай Коев

visibility 2837

Всички знаем онази прекрасна тъжна песен за лежащия болен Миле Попйорданов и тъгата на майката, която не може да му помогне. И като стар спекулант с писаното слово все си представям, че близката до сърцата ни Македония (северната, де), е легнала в немощ, а старата й българска майка е безсилна да я вдигне на крака. Защо? Ами защото и тя се превива слаба под напора на разнопосочни течения, които съвсем не се оказват бленуваният Гълфстрийм на благоденствието и справедливостта.

Македонските ни братя гласуваха на първи тур за президент. Но нито един от двамата основни кандидати не бе обсипан с цветята на победата. Причината е ясна, а резултатът - очакван. Разликата между представителя на управляващата коалиция около СДСМ Стефо Пендаровски и опонента му от ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова е едва няколко хиляди гласа при ниска избирателна активност. Трябва обективно да отчетем, че гласувалите неалбанци са дали предпочитанието си за ВМРО. А това е само един от важните поводи за сериозен размисъл, че албанският фактор в Северна Македония е незаобиколим в сегашната реалност.

В този първи етап от президентската надпревара обаче има един тържествуващ. И това е третият кандидат за поста държавен глава, албанецът Блерим Река, представляващ две малки парламентарни партии - Алианс на албанците и БЕСА. Той е обречен на флирт от страна на ВМРО-ДПМНЕ преди втория тур, а защо не и на пазарлък със социалдемократите. Те това го умеят. Да не говорим, че Река надделя над коалиращата се с властимащите голяма албанска формация ДСИ на Али Ахмети в традиционно "техни" общини - Тетово, Гостивар, Дебър, Връбчище и Арачиново. А това вече е тежка диагноза за старите етнически еквилибристи, но и прогноза, че в албанския електорален сектор в Македония настъпват сериозни промени.

Повече от ясно е, че във втория тур в Македония всеки ще извади своето скрито оръжие от торбата с изненадите. Но отсега личи и подходът в лексиката за електорално облъчване. Пендаровски например загърбва общоприетата в Европа и света толерантност към предшественика си с думите, че цели 10 години "тази страна" е нямала президент. Отиващият си президент пък пожела смирено на своя приемник по-мирен и по-успешен мандат. От своя страна Давкова очевидно ще продължи да избягва умишлено наименованието Северна Македония, което подсказва непризнаване на договореностите с Гърция. Тя неизбежно ще пледира и за единство и разум в избора, за да не остане Македония, както тя казва, "погребана в прехода".

У съседите ни край Вардар сега се шегуват, че във втория тур на 5 май ще гласуват все още останалите в Северна Македония. Блерим Река заяви, че причината за ниската активност е изселването на една четвърт от населението. Официалната статистика мълчи за този процес, но явно той при изборите създава проблеми. Така че заветният праг за победа от поне 40% от регистрираните избиратели (723 253 души при имащи право на глас 1 808 000) е не толкова лек за преодоляване. А и двете страни - СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, имат скрити козове - бойкот на втория тур при невъзможност за победа; изход от патовата ситуация чрез промяна на конституцията; парламентарна процедура за избор и пр. Друг е въпросът дали за страната е полезно точно сега навлизането в изборна криза при президентските избори. Или един парламентарен вот би довел до по-дълготрайна политическа стабилност и опровергаване на скептиците, че малката балканска република е "проблемното дете на Европа"? Отговорът е на Скопие. 

        

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ