18 Май 2024събота21:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Едно наум

Пролетта дойде, направете път на зеленината

Приятни грижи у дома и в градината, за да бъдат растенията събудени от зимен сън и да радват душата с цялата си прелест

/ брой: 69

visibility 1638

Мария Попова,
ландшафтен архитект

С настъпването на пролетта е необходимо да помислите и за зелените любимци във вашия дом. Като начало променете режима на поливане - от по-оскъдно или никакво към поливане един път седмично.
Декоративните треви и храсти в градината през зимата може да изглеждат доста интересно, когато са замръзнали и отрупани със сняг, но това не важи за настъпващия сезон. Ако не сте почистили лехите от миналогодишните стъбла през есента, сега е моментът да го направите.

Освежете цветята вкъщи

През зимата растенията се покриват с прах, дори и да ги почиствате и пулверизирате, но така се запушват порите на листата и това затруднява нормалното дишане на цветята. Те ще се обезлистят и постепенно ще повехнат. Затова ги занесете в банята и ги облейте обилно с вода. Внимавайте да не нараните стеблата или крехките листа. Изчакайте водата да се оттече напълно, преди да върнете растението обратно в стаята.
Бегониите или теменужките например не понасят високата влажност. Освен това листата им са покрити с мъх и затова не ги пръскайте с вода, защото има голяма вероятност листата им да загният.   

Не забравяйте бодливите обитатели

Кактусите поставете на по-светло място и им дайте глътка вода след досегашния зимен сън.

Сега е най-подходящото време за засаждане на луковиците

През март и април се засаждат луковиците на голяма част от цъфтящите през лятото цветя. Може да поставите грудките на цикламата и крема, а по-чувствителните летни видове засадете в средата на май. При създаването на цветни композиции е важно да се съобразявате с височината на цветята и цветовия синхрон.
Преди засаждането задължително проверете луковиците или грудките да не са мухлясали, наранени или измръзнали.

Сложете подпори за увивните видове

За някои увивни и катерливи растения като азарината например, китайската лоза или трендафила, е необходимо да поставите допълнителни подпори. Така те ще бъдат по-стабилни и ще има около какво да се увият, когато станат по-дълги.

Разсаждане чрез семена

За препоръчване е почвата във вашата градина да е по-лека, защото това ще улесни поникването, а след това и изваждането на разсада. Тогава можете да подготвите лехите и да преместите разсада в тях. Вземете прегорял оборски тор или биохумус, с който да подсилите почвата в градината. След първото косене на тревата я подхранете с малко изкуствен тор и я поливайте редовно.
Семената на цветя, които са по-крехки и трудно ще понесат разсаждане, засадете направо на постоянното място, където растенията ще цъфтят. Семената на двугодишните видове засадете през лятото в градината на шарена сянка. Растенията се пикират в градината в ранна възраст на полусянка, а през ноември се засаждат на постоянното им място. Ако искате в средата на лятото да цъфти богатият на цветове лимониум, деликатният мак или нежната гипсофила, разпръснете сега семената им между останалите растения, като ги покриете с малко пръст и много леко ги притиснете отгоре.
Разпръснете малко дървесна пепел около растенията. Тя ще набави важни хранителни елементи за тях.

Поклон пред царицата на цветята

Със затоплянето на времето отстранете клонките на дърветата, които са защитавали розите през зимата. За натрупаната пръст около тях изчакайте, докато не се затопли трайно, до към края на април например.
За по-обилен и по-пищен цъфтеж подрежете розите. Така те ще се чувстват подмладени и ще изкарат свежи и здрави издънки. Необходимо е да следвате следните три правила:
 
х При катерливите видове е нужно само да отстраните увехналите цветове
х Полиантовите се скъсяват около 15-30 см, а след като цъфнат, се отрязват под първия троен лист
х Чаените хибриди се подрязват по същия начин, но след цъфтежа се скъсяват до втория петорен лист.

Подрязвайте смело!

Ако сте изпуснали да подрежете растенията през есента, го направете сега. Така ще дадете шанс на храстовидните растения с по-дълги стъбла да се сгъстят и да се разклонят. Има ли клонки, които са нападнати от гъбички или вредители, изрежете ги.

Каляване на растенията

Започнете да изнасяте през деня по-издръжливите растения на защитени места. Така малко по малко ще им помогнете да се калят.
Поради опасност от вредители именно сега, когато растенията се разлистват, още не торете. Поливайте умерено!

Пресаждане

В случай, че саксията вече е тясна за растението, сега е моментът да го пресадите. Използвайте свежа пръст и частично подменете старата. Внимавайте да не повредите корените.

Заемете се и с плодните дръвчета

Тези с голи корени може да засаждате до средата на април, а след това - растенията, отглеждани в контейнери. Пролетно засаждане направете за видове като дюля, праскова, нектарина, орех, малини и лозници.
За разнообразие в градината е подходящо да засадите тагетеси или невен.

Нека дойдат птиците

Поставете нови или почистете старите къщички на птичките сега, още преди да са започнали да мътят. Така, освен че ще оживите градината си, и ще помогнете на растенията в борбата с листните въшки.

Проветрявайте често парника

Ако имате парник, проветрявайте редовно, докато времето е меко. Може да оставите и вратата отворена през деня. Ако допълнително сте защитили парника от атмосферни влияния, сега е моментът да го освободите.

Време за зеленчуците

Направете профилактика срещу вредители. В борбата срещу оранжерийната белокрилка се закачат лепливи листове. В парниковите лехи насадете салата, алабаш, спанак или кромид лук.

Прекопаване

Необходимо е да прекопаете почвата, особено в случай, че тя е по-сбита и по-тежка. За предпочитане е да използвате градинска вила. Така ще спасите по-едрите организми и ще прочистите почвата от плевели.
Разнесете компоста от есента, за да подобрите и обогатите почвата.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ