13 Май 2024понеделник20:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Михаил Миков:

Промените в Конституцията са удар срещу парламентаризма

Не се притеснявам от оценките, че БСП е в изолация, левицата стои здраво в законодателния процес, категоричен бе соцлидерът

/ брой: 170

автор:Александър Симов

visibility 1810

"Внесеният законопроект за промени в Конституцията застина. Беше нанесен тежък удар върху парламентаризма като цяло". Тази оценка направи лидерът на БСП Михаил Миков на заседание на Националния съвет на партията по повод на "историческия компромис" на реформаторите и ГЕРБ с ДПС, които събраха 180 подписа за промяна на основния закон.
Соцлидерът описа процеса хронологично, за да се види как е нанесен ударът. "Внася се един проект, два месеца се говори по него, след това се отстъпва и се ревизират две трети от него, не се допуска до пленарна зала и тихо и кротко се подменя законодателна конституционна инициатива", обобщи той. Според него това е подход, който подрива принципа и значението на парламентаризма въобще. "Законодателната инициатива се превръща само в основа на политическия пиар, а не като сериозно отношение към законодателния процес", категоричен бе Миков. Той подчерта, че конституционен проект се внася с 80 подписа. По думите му, събирането на 180 подписа би трябвало да ангажира тези, които са положили подписите си, в евентуално гласуване и бързо разискване на този окастрен конституционен проект през есента. "Внасянето на проекта не означава подкрепа. Тя се изразява единствено и само с гласуване", заяви лидерът на левицата.
Миков определи като интересна тезата, че между първо и второ четене ще се отправи нещо до КС. Той припомни, че КС не се произнася по законопроекти, а по приети закони или питания - в абстрактна форма, което след това не може да бъде пряко съотнесено по предлагани текстове. По думите му противното би означавало КС да стане втора камара и да се включи пряко в законодателния процес, което не е предвидено в конструкцията на българската демокрация.
"Внушава се упорито, че БСП била в изолация. Аз не се притеснявам от това, защото в дискусиите, в които участва, с поведението си левицата стои здраво, включително и върху конституционния законодателен процес", коментира още Миков. Според него този процес трябва да се утвърждава, а не да бъде строго експертна работа, която иначе обслужва политическия разговор, който обилно тече през медиите.


Левицата с три искания до КС за месец

"За около месец успяхме да внесем 3 искания до КС, свързани с дълга от 16 млрд. лв., процедурите и правилника по избор на управител на БНБ, искане по закона за здравното осигуряване". Това обобщи като данни за работата на парламентарната група Михаил Миков.
По думите му разделянето на заболяванията на социално значими и такива, които не са социално значими, е в пряко противоречие с Конституцията. "Заедно с други парламентарни групи в петък внесохме и организираме следващия петък разисквания по въпроса за демографската политика на правителството, мерките, които то предприема, и финансовото им осигуряване в бюджет 2016 г.", допълни лидерът на левицата.
"Очевидно е, че до края на тази сесия на парламента няма да се приемат промени в редица закони. Сред тях са законите за социалното осигуряване - темата за увеличаване на възрастта за пенсиониране до 67 г., и Законът за предучилищното и училищното образование, който трябва да отмени Закона за народната просвета и да въведе финансиране на частните училища", заяви Миков. Той смята, че през тази седмица ще има оживена дискусия по въпроса за референдума и ще се види как ще се развие процесът.
Миков бе категоричен, че демографският въпрос е от стратегическо значение за страната ни. "В този контекст е и внесеният от нас законопроект за диференцирано облагане на бебешките стоки", обяви той. Председателят на БСП припомни, че на питане на Корнелия Нинова министър Калфин условно е подкрепил такава мярка. По думите му това не е фундаментално решение на въпроса за демографската политика, но отговорността е на правителството и би трябвало да е задача на всички министри и да е надпартийна. "Този въпрос засяга и икономиката, и социалното развитие, и пенсионното осигуряване. Какво значение има как ще се променят процентите, когато след 15 години 40% от населението ще бъде на пенсионна възраст. Каква перспектива има нашата страна", попита Миков.


Лидерът на БСП настоява и за политическо говорене в кампанията

Трябва да политизираме кампанията за местните избори. С този апел се обърна Миков към членовете на Националния съвет на БСП. Години наред се смяташе, че въпросите на местното самоуправление са предимно експертни, но това не е така, днес повече от всякога се нуждаем от политическо говорене, препоръча още лидерът на партията. Според него основната задача е да се очертаят пороците на дясното управление във всеки един аспект и да се покаже, че алтернатива има.
Пред членовете на НС Миков разкритикува някои организации, където според него рутината, пораженчеството и формализмът са взели връх. В такива организации, смята соцлидерът, не се мисли как левицата да разшири своето влияние, а всичко е пуснато по течението. Има места, където поради дълги години колаборация с други политически сили местните организации предпочитат да заложат на най-лесното и да подкрепят външен кандидат, допълни още Миков.
Лидерът на БСП предложи и всички депутати и общински съветници да внесат по една своя месечна заплата в общинските съвети на партията. Това е знак за солидарност с усилията на социалистите, както и легален начин за финансиране на предизборната кампания, посочи той.


Лидерът на БСП предложи всички депутати и общински съветници да внесат по една своя месечна заплата в общинските съвети на партията
Снимка Благовеста Цветкова

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 161

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 151

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 164

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ